دستور Units در اتوکد | برای ویرایشِ نمایش و تغییر واحد ترسیم فایل

دستور Units در اتوکد

دستور Units در اتوکد چه کاربردی دارد؟

از دستور Units دراتوکد برای تغییر و ویرایش واحد ترسیمِ فایل جاری استفاده می‌شود. بسیاری از کاربران اتوکد همیشه این دغدغه فکری را دارند که آیا نقشه آن‌ها در واحد ترسیمیِ صحیحی رسم شده است یا خیر؟

مثلاً اگر قرار بوده نقشه ساختمانی در واحد متریک ترسیم شود آیا واقعاً واحد فایل جاری در حال حاضر متریک است؟ اگر پاسخ خیر است چگونه می‌توان واحد ترسیم فایل را تغییر داد؟

برای واضح‌تر شدن مسئله مثالی دیگر می‌زنیم، فرض کنید دو کاربر با دو تخصص متفاوت معماری و طراحی صنعتی در حال ترسیمِ نقشه مربوط به حرفه خود هستند، نقشه کاربر اول پلن یک آپارتمان است، با توجه به اینکه معمولاً واحد ترسیم در رشته‌های ساختمانی «متر» می‌باشد پس واحد ترسیمِ موردنظر برای همه اعدادی که این کاربر در فایل خود وارد می‌کند متر است و اگر ایشان اتاقی در ابعاد ۵×۳ ترسیم کرده باشد قطعاً مطلوب این است که واحد ترسیمِ این اتاق «متر» باشد.

در آن طرف کاربر دوم در حال ترسیم قطعه‌ای به ابعاد ۱۰×۱۰ می‌باشد و واحد ترسیمِ ‌‌مطلوب ایشان «میلی‌متر» است نه «متر».

01 دستور Units در اتوکد-واحد اعداد وارد شده در فایل جاری چیست؟

اما شاید هر یک از دو کاربر فوق در هر لحظه تصمیم بگیرند واحد ترسیم خود را بنا به دلایلی تغییر دهند، راهکار چیست؟

نکته بسیار مهم: قبل از توضیح راه‌حل این مسئله و تغییر و ویرایش واحد ترسیم فایل جاری این نکته را بدانید که اصلاً و به هیچ وجه نگران واحد ترسیمات خود در اتوکد نباشید زیرا به راحتیِ آب خوردن قابل تغییر و اصلاح خواهد بود.

اما چطور می‌توان واحد ترسیم فایل جاری را در اتوکد تغییر داد؟

ابتدا دستور Units را اجرا کنید، مطابق تصویر زیر روش‌های زیادی برای اجرای دستور Units در اتوکد وجود دارد که ترجیحاً از بهترین روش آن یعنی تایپ خلاصه دستور Un و Enter کردن استفاده کنید.

02 دستور Units در اتوکد-انواع روشهای اجرای دستور Units

پس از اجرای دستور Units، پنجره Drawing Units باز می‌شود، حالا برای چک کردن اینکه واحد ترسیم فایل جاری چیست مشابه تصویر بعدی به ناحیه Insertion Scale مراجعه کرده و واحد مندرج در بخش بالاییِ منوی بازشو را ملاحظه کنید.

03 دستور Units در اتوکد-واحد ترسیمیِ فعلی فایل

در تصویر فوق واحد Millimeter واحد ترسیم فایل جاری می‌باشد و اگر شما بخواهید این واحد را تغییر دهید کافی است که منوی بازشوی مذکور را با کلیک باز کرده و واحد دلخواه خود را انتخاب کنید و از این پس واحد ترسیم از Millimeter به واحد جدید تغییر می‌یابد.

  دستور Donut در اتوکد | برای ترسیم حلقه‌‌های توپُر با ضخامت دلخواه

به طور مثال اگر مانند تصویر زیر واحد جدید را Meter انتخاب کنید دیگر واحد ترسیم فایل جاری برای همه موضوعات ترسیمی ( چه قبل از تغییر و چه بعد از آن) Meter خواهد بود.

04 دستور Units در اتوکد-انتخاب واحد متر

یک نکته مهم: اینکه در هنگام ترسیم نقشه‌یِ شما (در هر رشته و با هر تخصصی) واحد ترسیم Metric (متر، سانتی‌متر و …) باشد یا Imperial (فوت، اینچ و …) اهمیت زیادی ندارد، بلکه هنگامی واحد ترسیم یک فایل اهمیت پیدا می‌کند که می‌خواهیم آن فایل را داخل یک فایل دیگر وارد کنیم، با توجه به اینکه امکان دارد واحد ترسیمیِ دو فایل متفاوت باشد احتمالاً به مشکل برخواهیم خورد.

پس قبل از وارد کردن یک فایل در فایل دیگر، حتماً از یکی بودن واحدهای ترسیمی هر دو فایل اطمینان خاطر پیدا کنید، برای شرح وضعیت دو فایلی که دارای واحد ترسیم یکسانی نیستند به مثال زیر توجه کنید:

مشابه تصویر زیر در فایلی به نام 01 که واحد ترسیمیِ آن Metric است خطی به طول ۱ متر ترسیم می‌کنیم.

05 دستور Units در اتوکد-فایل 01 با واحد متر

سپس مانند تصویر بعدی در فایلی دیگر به نام 02 که واحد ترسیمی آن Centimeter است نیز خطی به طول ۱ ترسیم می‌کنیم.

06 دستور Units در اتوکد-فایل 02 با واحد سانتی متر

صورت مسئله این است که می‌خواهیم فایل 01 را با واحد Meter وارد فایل 02 با واحد Centimeter وارد کنیم، اکنون فایل 02 را به عنوان فایل جاری انتخاب کرده (روی نام فایل در تبِ بالای صفحه ترسیم کلیک کنید) و سپس دستور Insert را اجرا نمایید.

07 دستور Units در اتوکد-دستور Insert

پس از اجرای دستور Insert یک پنجره یا پالت روی صفحه ظاهر می‌شود، با کلیک بر روی دکمه معرفی فایل که در تصویر زیر مشخص شده است فایل 01 را به اتوکد معرفی می‌کنید.

08 دستور Units در اتوکد-نحوه معرفی فایل برای ورود

حالا با دابل کلیک بر روی فایل 01 که در پنجره Insert وارد شده است (تصویر زیر) آن را وارد فایل 02 می‌کنیم، البته برای درج شدن محتوای فایل دوم یک نقطه را در فضای ترسیم کلیک کرده و در صورت نیاز ضرایب مربوط به تغییر احتمالی مقیاس آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

10 دستور Units در اتوکد-دابل کلیک روی نام فایلی که وارد فایل جاری خواهد شد

در صورت نیاز با دستور Explode محتوای وارد شده از فایل 01 را از حالت پیوسته خارج می‌کنیم و بعد دو خط موجود در فایل جاری را در کنار یکدیگر قرار می‌دهیم و اندازه‌گیری می‌کنیم.

  دستور Area در اتوکد | برای محاسبه محیط و مساحت موضوعات

ملاحظه می‌کنید که خط مربوط به فایل 01 که طول آن در فایل 01، ۱ متر بود در فایل 02 به ۱۰۰ سانتی‌متر تبدیل شده است و در حال حاضر ۱۰۰ برابر خط مربوط به فایل 02 با طول ۱ سانتی متر می‌باشد.

09 دستور Units در اتوکد-مقایسه اندازه دو خط

کل مبحث اتوکد دوبعدی همراه با حل تمرین‌‎های کاربردی در دوره آموزش اتوکد با نام «آموزش دوبُعدی و کاربردی اتوکد، از صفر تا صد (AutoCAD)» تدریس شده است، در صورت تمایل با کلیک بر روی دکمه زیر به صفحه این دوره آموزشی مراجعه و آن را مطالعه کنید.

4.5/5 ( 4 نظر )
نوشتهٔ پیشین
دستور New در اتوکد | برای ایجاد یک فایل جدید
نوشتهٔ بعدی
دستور Stretch در اتوکد | برای افزایش یا کاهش طول قسمتی از موضوعات

این مطالب را نیز حتماً بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست