دستور New در اتوکد | برای ایجاد یک فایل جدید

دستور New در اتوکد

دستور New در اتوکد چه کاربردی دارد؟

از دستور New در اتوکد برای ایجاد یک فایل جدید استفاده می‌شود، در حالت پیش‌فرض هرگاه که نرم‌افزار اتوکد را باز می‌کنیم با صفحه زیر مواجه می‌شویم:

01 دستور New در اتوکد-پنجره Start

اکنون می‌توانید با کلیک بر روی کادر Start Drawing یک فایل جدید برای ترسیمات خود ایجاد کنید که نام این فایل به طور خودکار Drawing1 نام‌گذاری خواهد شد.

02 دستور New در اتوکد-تَبِ فایل جدید

همان‌طور که در تصویر زیر ملاحظه می‌کنید روش‌های اجرای این دستور نیز مانند سایر دستورها در اتوکد متنوع می‌باشد ولی توصیه می‌شود که مثل همیشه از خلاصه دستورات یا کلیدهای میان‌بُر برای اجرای آن استفاده کنید، کلیدهای ترکیبی دستور New در اتوکد Ctrl+N می‌باشد.

03 دستور New در اتوکد-انواع روش های اجرای دستور New

هر گاه در حین ترسیم فایل جاری نیاز داشتید یک فایل جدید ایجاد کنید می‌توانید به راحتی با کلیدهای ترکیبی Ctrl+N این کار را انجام دهید، پس از اجرای دستور New پنجره‌ای بنام Select template مانند تصویر زیر باز می‌شود.

04 دستور New در اتوکد-پنجره Select template

در این پنجره یک سری فایل با پسوند DWT ملاحظه می‌کنید که بنام فایل‌های الگو در اتوکد شناخته می‌شود و همه فایل‌های ترسیمی در اتوکد بر اساس یکی از آن‌ها برای کاربر ساخته می‌شوند و می‌تواند جزئیات و انتخاب‌های خاص و سفارشی شده‌ای را برای کاربر به ارمغان بیاورند.

05 دستور New در اتوکد-همه فایل های الگوی اتوکد

در دستور New یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که در ایجاد فایل جدید از روی این فایل‌های الگو مورد توجه کاربر قرار دارد واحد ترسیم آن فایل است، به طور مثال انتخاب سیستم‌های اندازه‌گیری Imperial (فوت و اینچ) و Metric (متر، سانتی‌متر و …) یکی از این فاکتورهاست.

می‌توانید با انتخاب دو الگوی acad.dwt و acadiso.dwt به ترتیب واحدهای ترسیم Imperial یا Metric را برای فایل جدید خود انتخاب نمایید.

06 دستور New در اتوکد-فایل های الگوی ایمپریال و متریک

در کشور ما غالباً از سیستم اندازه‌گذاری متریک استفاده می‌شود پس انتخاب بسیاری از ما فایل الگوی acadiso.dwt خواهد بود، روی آن دابل کلیک (دو بار کلیک) کنید یا پس از کلیک روی دکمه Open کلیک بعدی را انجام دهید تا فایل جدید ایجاد شود.

فرض بفرمایید که با انتخاب فایل الگوی acad.dwt یک فایل جدید باز کرده‌ایم، پس واحد ترسیم قطعاً ایمپریال (فوت و اینچ) خواهد بود، ولی از کجا مطمئن شویم که این‌طور است؟ چگونه این مورد را چک کنیم؟

  دستور Circle در اتوکد | برای ترسیم دایره در اتوکد به ۶ روشِ مختلف

اینجاست که سراغ دستور Units می‌رویم، این دستور را که یکی از مهم‌ترین کارکردهایش تغییر واحد ترسیمِ فایل جاری در هنگام ورود به یک فایل دیگر است در جلسه بعدی که مربوط به آموزش دستور Units است به طور مفصل توضیح خواهیم داد.

پس از اجرای دستور Units پنجره‌ای بنام Drawing Units باز می‌شود، به ناحیه Insertion scale دقت کنید واحد ترسیمات در فایل جاری اینچ می‌باشد.

حال اگر دستور New را مجدداً اجرا کرده و از الگوی acadiso.dwt برای ایجاد فایل جدید استفاده کنید واحد ترسیمات متریک خواهد بود و اگر با اجرای دستور Units نگاهی به ناحیه Insertion scale بیندازید واحد Millimeter را ملاحظه خواهید کرد.

07 دستور New در اتوکد-سیستم متریک، واحد میلی متر

حالا فرض کنید کاربری به اشتباه و به جای انتخاب الگوی متریک، الگوی ایمپریال را انتخاب کرده و در اواسط ترسیمِ نقشه خود یا حتی در انتهای ترسیمات متوجه این موضوع شده است، آیا برای اصلاح واحد ترسیم می‌توان کاری کرد؟ یا باید از ابتدا ترسیمات را انجام داد؟

به هیچ وجه نگران نباشید!!!

نیاز به ترسیم مجدد نیست، فقط کافی است دستور Units را اجرا کرده و از طریق ناحیه Insertion scale واحد موردنظر خود را انتخاب کنید.

08 دستور New در اتوکد-ناحیه Insertion Scale

توصیه می‌کنیم که حتماً در مورد چگونگی تغییر واحد فایل ترسیمیِ خود هنگام ورود به فایل دیگر به مطلب بعدی که راجع به دستور Units آماده خواهد شد توجه بفرمایید تا برای همیشه دغدغه فکریِ مربوط به واحد ترسیمات را از خود دور کنید.

در هنگام اجرای دستور New در اتوکد شما می‌توانید آپشن‌ها یا انتخاب‌های بیشتری را نیز داشته باشید، یک متغیر سیستم بنام Startup وجود دارد که می‌تواند این انتخاب‌ها را در اختیار شما قرار دهد.

Startup را تایپ و Enter کنید، اگر به خط فرمان دقت کنید مقدار پیش‌فرض آن ۳ است و باید آن را به ۱ تغییر دهید، پس عدد ۱ را تایپ و Enter کنید.

اکنون دستور New را اجرا کنید، یک پنجره جدید به نام Create New Drawing باز می‌شود که قبلاً در هنگام اجرای دستور New باز نمی‌شد.

09 دستور New در اتوکد-پنجره Create New Drawing

اگر مطابق تصویر پایین روی گزینه Start from scratch کلیک کنید می‌توانید یکی از سیستم‌های ایمپریال یا متریک را برای فایل جدید انتخاب کنید.

10 دستور New در اتوکد-Start from Scratch

اگر مثل تصویر بعد روی گزینه Use a template کلیک کنید باز هم فایل‌های الگوی اتوکد با پسوند DWT در اختیار شما قرار می‌گیرد و می‌توانید با انتخاب acad.dwt یا acadiso.dwt به ترتیب واحد ترسیم فایل جدید را ایمپریال یا متریک انتخاب کنید و با کلیک بر روی دکمه OK این فایل ایجاد خواهد شد.

  دستور Measure در اتوکد | تقسیم موضوعات به فاصله‌های دلخواه و مساوی
11 دستور New در اتوکد-گزینه Use a Template

و اگر مانند تصویر زیر گزینه Use a Wizard را کلیک کنید دو انتخاب در اختیار شما قرار می‌گیرد که اگر آیتم Advansed Setup را انتخاب نموده و دکمه OK را کلیک کنید به شرح ذیل می‌توانید یک فایلِ جدیدِ سفارشی ایجاد نمایید:

یک پنجره جدید بنام Advansed Setup باز می‌شود که می‌توانید در ناحیه اولِ آن یعنی Units یک واحد نمایش برای اندازه‌ها انتخاب کنید.

12 دستور New در اتوکد-گزینه Use a Wizard

در پنجره فوق باید یکی از واحدهای اعشاری (Decimal)، مهندسی (Engineering)، معماری (Architectural)، کسری (Fractional) یا علمی (Scientific) را انتخاب کنید، همین‌طور از لیست بازشوی Precision می‌توان تعداد رقم‌هایِ پس از اعشار را نیز مشخص کنید، با کلیکِ دکمه Next وارد ناحیه بعدی می‌شویم.

در ناحیه Angle می‌توانید واحد اندازه‌گیریِ زاویه‌ها و تعداد رقم‌های پس از اعشار را تعیین کنید، زاویه اعشاری (Decimal Degrees)، درجه/دقیقه/ثانیه (Deg/Min/Sec)، گرادیان (Grads)، رادیان (Radians) و واحد نقشه‌برداری (Surveyor) از آیتم‌های این ناحیه است.

13 دستور New در اتوکد-ناحیه Units

با کلیکِ دکمه Next وارد ناحیه Angle Measure می‌شوید، در این ناحیه می‌توان صفر زاویه‌ایِ اتوکد را که به صورت پیش‌فرض در سمت راستِ شما (جهت شرق) قرار دارد تغییر دهید و یکی از آیتم‌های شمال (North)، غرب (West)، جنوب (South) و یا یک زاویه دلخواه را به عنوان مبنای محاسبات زاویه در اتوکد انتخاب کنید، اگر دقیقاً نمی‌دانید که این ناحیه به چه کار می‌اید از ویرایش آن خودداری کنید.

14 دستور New در اتوکد-ناحیه Angle

با کلیک دکمه Next وارد ناحیه Angle Direction می‌شویم، در این ناحیه می‌توانید ساعت‌گرد یا پاد ساعت‌گرد بودن زوایا در فایل جاری را مشخص کنید.

15 دستور New در اتوکد-ناحیه Angle Measure

در حال پیش‌فرض جهت محاسبه زوایای مثبت در خلاف جهت چرخش عقربه‌های ساعت است ولی اگر گزینه‌ Clockwise را انتخاب کنید زوایا در جهت چرخش عقربه‌های ساعت محاسبه می‌شوند.

16 دستور New در اتوکد-ناحیه Angle Direction

با کلیکِ دکمه Next وارد ناحیه آخر این پنجره، Area می‌شویم، این ناحیه امکان تعیین محدوده ترسیماتِ شما در فایل جدید را به شما می‌دهد، یعنی می‌توانید با دو گزینه Width و Length به ترتیب عرض و طول محدوده ترسیم را در واحد ترسیمِ تعیین شده معین کنید.

17 دستور New در اتوکد-ناحیه area

کل مبحث اتوکد دوبعدی همراه با حل تمرین‌‎های کاربردی در دوره آموزش اتوکد با نام «آموزش دوبُعدی و کاربردی اتوکد، از صفر تا صد (AutoCAD)» تدریس شده است، در صورت تمایل با کلیک بر روی دکمه زیر به صفحه این دوره آموزشی مراجعه و آن را مطالعه کنید.

  دستور Mirror در اتوکد | برای ایجاد کپی‌های متقارن از موضوعات ترسیمی
4.4/5 ( 5 نظر )
نوشتهٔ پیشین
دستور Move در اتوکد | برای جابه‌جا کردن موضوعات ترسیمی
نوشتهٔ بعدی
دستور Units در اتوکد | برای ویرایشِ نمایش و تغییر واحد ترسیم فایل

این مطالب را نیز حتماً بخوانید

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • blank
  محمد اسماعیلی
  21-05-2020 20:00

  با سلام خدمت شما مهندس عزیز.
  در خصوص اتوکد 2021 وقتی یک فایل باز هست در صفحه برنامه و شما در کامپیوتر خود بر روی فایل اتوکد دیگری کلیک میکنید سیستم برنامه اتوکد جدیدی رو باز میکنه و متاسفانه مثله ورژن های پایینتر توی همون محیط اتود new drawing نمیکنه.ممنون میشم اگه راه حل تنظیمات داره بفرمایید

  پاسخ
 • blank
  سید احمد
  14-06-2020 17:13

  با سلام و ادب
  من هم مشکل این مشکل رو دارم. ورژن اتوکدم 2020 بود هر فایل جدیدی رو که باز میکنم یک برنامه جدید ران میشه و در یک صفحه جدید برنامه اجرا میشه. حتی مجبور شدم اتوکدم رو پاک کنم و 2019 رو نصب کنم اما کماکان مشکل باقی هست.
  ممنون میشم اگر برای حل مشکل راهنمایی بفرمایید

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست