دستور Trim در اتوکد | دستور Extend در اتوکد و نحوه تبدیلشان به یکدیگر در اتوکد

تبدیل دستور Trim و دستور Extend به یکدیگر

دستور Trim و دستور Extend به ترتیب برای برش موضوعات با استفاده از موضوعات دیگر (به عنوان لبه برش) و افزایش طول یک پاره‌خط یا کمان برای رسیدن به لبه مشخصی که در امتداد آن قرار دارد به کار می‎روند، این دو دستور از جهات بسیاری شبیه به هم می‌باشند یعنی دارای ماهیت یکسانی هستند، به همین دلیل نرم‎افزار اتوکد قابلیت تبدیل دستور Trim و دستور Extend به یکدیگر در حین اجرا را برای شما فراهم کرده است.

دستور Trim در اتوکد چه کاربردی دارد؟

برای برش موضوعات با استفاده از موضوعات دیگر (به عنوان لبه برش) از این دستور استفاده می‌شود. بعد از اجرای دستور، ابتدا باید لبه یا لبه‌های برش (Cutting Edges) را انتخاب کنید، سپس روی قسمتی از موضوعات دیگر که لبه‌های برش از روی آن‌ها عبور کرده است کلیک نمایید تا قسمت‌های موردنظر پاک شود. نحوه اجرای دستور Trim در اتوکد در خط فرمان به شکل زیر است:

Tr↲
Select objects or <select all>:
Select object to trim or shift-select to extend or :[Fence/Crossing/Project/Edge/eRase/Undo]:

موضوعات را انتخاب کنید یا <انتخاب همه موضوعات:>
موضوعی را برای برش انتخاب کنید یا کلید Shift را پایین نگه داشته، آن گاه موضوعات را انتخاب کنید تا دستور Extend اجرا شود یا [حصار/محل تقاطع/پروژه/ لبه/پاک کردن/ بازگشت:]

دستور trim

اگر می‌خواهید در دستور trim برای یافتن لبه‌های صحیحِ برش زمان زیادی صرف نکنید، می‌توانید در مقابل پیغام <Select objects or <select all یک بار کلید Enter را فشار دهید تا همه موضوعات ترسیم شده در فایل جاری به عنوان لبه برش انتخاب شوند، اکنون فقط کلیک روی قسمت‌هایی از موضوعات دارای لبه برش موجب حذف آن‌ها خواهد شد.

اما برای تبدیل دستور Trim و دستور Extend به یکدیگر، پس از انتخاب لبه‌های برش کلید Shift را پایین نگا‌ه‌ داشته و سپس روی موضوعات کلیک کنید، به جای دستور Trim، دستور Extend اجرا خواهد شد که در ادامه دستور Trim شرح داده می‌شود.

دستور Extend در اتوکد چه کاربردی دارد؟

برای افزایش طول یک پاره‌خط یا کمان تا رسیدن به لبه مشخصی که در امتداد آن قرار دارد، از دستور Extend استفاده می‌شود. پس از اجرای دستور Extend در اتوکد، برخلاف دستور Trim که لبه‌های برش را انتخاب می‌کردید، باید لبه‌های مرزی (Boundary Edge) را که می‌خواهید پاره‌خط یا کمان به آن لبه‌ها برسد، انتخاب نموده و سپس روی موضوع موردنظر کلیک کنید. نحوه اجرای دستور Extend در اتوکد در خط فرمان به شکل زیر است:

  دستور Ellipse در اتوکد | برای ترسیم بیضی و کمان بیضوی

Ex↲
Select objects or <select all:>
Select object to extend or shift-select to trim or [Fence/Crossing/Project/Edge/Undo]:

موضوعات را انتخاب کنید یا <انتخاب همه موضوعات:>
موضوعی را برای امتداد یافتن انتخاب کنید یا کلید Shift را پایین نگاه داشته، آن‌گاه موضوعات را انتخاب کنید تا دستور Trim اجرا شود یا [حصار/تقاطع/پروژه/لبه/بازگشت:]

فرض کنید می‌خواهید یک پاره‌خط را تا لبه‌ای که در سمت راست آن قرار گرفته است، امتداد دهید، پس از انتخاب لبه موردنظر باید در نیمه سمت راست پاره‌خط کلیک کنید تا امتداد پیدا کند، زیرا اگر کلیک شما در نیمه سمت چپ پاره‌خط باشد، اتوکد هیچ لبه‌‌ای را در سمت چپ پاره‌خط نخواهد یافت تا دستور را اجرا نماید، این نکته در مورد کمان‌ها نیز صادق است.

دستور Extend

اگر نمی‌خواهید در دستور Extend برای یافتن لبه‌های مرزیِ صحیح، وقت زیادی صرف کنید، می‌توانید در مقابل پیغام < Select objects or <select all یک بار کلید Enter را فشار دهید تا همه موضوعات ترسیم شده در فایل جاری به عنوان لبه انتخاب شوند، اکنون فقط کلیک روی قسمت‌هایی از موضوعاتِ دارای لبه مرزی موجب امتداد یافتنِ آن‌ها خواهد شد.

حالا که نحوه تبدیل دستور Trim و دستور Extend به یکدیگر را به خوبی فرا گرفتید دیگر لازم نیست در حین اجرای هر یک از این دو دستور از آن خارج شوید (احتیج نیست دستور را کنسل کنید) تا بتوانید دستور دیگر را اجرا نمایید و به راحتی این دو را به هم تبدیل خواهید کرد و قطعاً سرعت ترسیم و ویرایش فایل نیز بیشتر خواهد شد.

کل مبحث اتوکد دوبعدی همراه با حل تمرین‎های کاربردی در دوره آموزش اتوکد با نام «آموزش دوبُعدی و کاربردی اتوکد ۲۰۱۸، از صفر تا صد (AutoCAD)» تدریس شده است، در صورت تمایل با کلیک بر روی دکمه زیر به صفحه این دوره آموزشی مراجعه و آن را مطالعه کنید

ضمناً شما دوست عزیز، می‎توانید با خرید کتاب الکترونیکِ (PDF) «آموزش عملی و کاربردی نرم‎افزار اتوکد (AutoCAD)» مرجعی مناسب و با ارزش در زمینه آموزش اتوکد تهیه کرده و با مطالعه آن اشرافی کامل به حوزه اتوکد دوبُعدی داشته باشید، برای مطالعه صفحه این کتاب بر روی دکمه زیر کلیک کنید:

  متغیر سیستم Mirrhatch در اتوکد | ایجاد کپی کاملاً متقارن از هاشورها در اتوکد
3.8/5 (6 نظر)
3.8/5 (6 نظر)
نوشتهٔ بعدی
متغیر سیستم Mirrhatch در اتوکد | ایجاد کپی کاملاً متقارن از هاشورها در اتوکد

این مطالب را نیز حتماً بخوانید

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

enemad-logo