دستور Polygon در اتوکد | برای ترسیم چندضلعی‌های منتظم

دستور Polygon در اتوکد

دستور Polygon در اتوکد چه کاربردی دارد؟

از دستور Polygon در اتوکد برای ترسیم چندضلعی‌های منتظم استفاده می‌شود.

تعریف چندضلعی منتظم چیست؟ به چندضلعی‌هایی که طول اضلاع آن‌ها و زوایای داخلی‌شان با هم برابر باشد منتظم می‌گوییم و حتماً باید هر دو شرط را داشته باشند در غیر این‌صورت منتظم نخواهند بود.

01 دستور Polygon در اتوکد- تعریف چندضلعی منتظم

برای مثال می‌توانیم از مستطیل و لوزی به عنوان مثال نام ببریم، مستطیل با وجود زوایای داخلی برابر منتظم نیست زیرا اضلاع برابری ندارد.

02 دستور Polygon در اتوکد- مستطیل چندضلعی منتظم نیست

لوزی با وجود داشتن اضلاع برابر منتظم نیست زیرا زوایای داخلی برابری ندارد.

03 دستور Polygon در اتوکد- لوزی چندضلعی منتظم نیست

چندضلعی‌های منتظم یا محاطی هستند و یا محیطی، یعنی اگر برای ترسیم آن‌ها در دستور Polygon از مقدار شعاع دایره‌ای استفاده کنیم که از رئوس چندضلعی عبور کرده به آن محاطی گویند و اگر از مقدار شعاع دایره‌ای استفاده کنیم که به تمام اضلاع چندضلعی مماس است به آن محیطی می‌گوییم.

04 دستور Polygon در اتوکد- تعریف چندضلعی منتظم محیطی و محاطی

در نتیجه و طبق تصویر فوق اگر فاصله مرکز چندضلعی تا یکی از رئوس آن را در اختیار داشتیم این فاصله را I نامیده و چندضلعی منتظمِ ترسیم شده محاطی خواهد بود، ولی اگر فاصله مرکز تا وسط یکی از اضلاع چندضلعی را داشتیم این فاصله را C نامیده و چندضلعی منتظمِ ترسیم شده محیطی خواهد بود.

دستور Polygon در اتوکد به روش‌های مختلفی قابل اجراست که در تصویر پایین ملاحظه می‌کنید ولی توصیه همیشگی این است که تا جای ممکن از خط فرمان برای اجرای دستورات استفاده کنید تا سرعت و دقت اجرا بالاتر برود.

05 دستور Polygon در اتوکد- روش های اجرای دستور Polygon

Pol↲
Enter number of sides <4>:
Specify center of polygon or [Edge]:
Enter an option [Inscribed in circle/Circumscribed about circle]<I>:
Specify radius of circle:

تعداد اضلاع چندضلعی را مشخص کنید:
مرکز چندضلعی را مشخص کنید یا [گوشه]:
یکی از این دو گزینه را انتخاب کنید [محاط در دایره/محیط بر دایره]:
شعاع دایره فرضی را مشخص کنید:

می‌خواهیم با استفاده از دستور Polygon در اتوکد، شش ضلعی منتظمِ تصویر زیر را ترسیم کنیم، در این تصویر مقدار فاصله C برابر با ۱۰ تعریف شده است.

06 دستور Polygon در اتوکد- ترسیم با استفاده از فاصله C

پس از اجرای دستور Polygon اتوکد در اِعلان اول تعداد اضلاع چند ضلعی منتظم را از ما سوال می‌کند، پس عدد ۶ را تایپ و Enter کنید، در اِعلان بعدی مرکز چندضلعی از ما خواسته می‌شود که می‌توانید با کلیک در قسمتی از صفحه ترسیم آن را به اتوکد معرفی کنید.

  دستور Rotate در اتوکد | برای چرخش موضوعات ترسیمی حول یک نقطه

سپس در پیغامی از شما خواسته می‌شود که محاطی یا مجیطی بودن چندضلعیِ منتظم را مشخص کنید، اگر مقدار فاصله مرکز چندضلعی تا یکی از رئوسش را دارید حرف I را تایپ و Enter کنید و اگر فاصله مرکز چندضلعی تا وسط یکی از اضلاع چندضلعی در اختیار شماست حرف C را تایپ و Enter کنید، در این ترین حرف C را تایپ و کلید Enter را فشار دهید.

در نهایت مقدار C را که ۱۰ می‌باشد تایپ و Enter کنید، اگر در حین ترسیم Ortho را با کلید F8 فعال کنید می‌توانید با جابجایی ماوس نحوه قرارگیری قاعده چندضلعی را نسبت به محورهای افقی و عمودی تنظیم کنید.

در تمرین بعدی و با استفاده از دستور Polygon در اتوکد می‌خواهیم یک شش ضلعی منتظم ترسیم کنیم در حالی که فاصله I در اختیار داریم.

07 دستور Polygon در اتوکد- ترسیم با استفاده از فاصله I

پس از اجرای دستور Polygon عدد ۶ را تایپ و Enter کنید، یک نقطه دلخواه را به عنوان مرکز چندضلعی کلیک کنید، سپس حرف I را تایپ و Enter کنید و در نهایت مقدار فاصله I را که ۵ است تایپ و Enter نمایید.

چگونه می‌توانیم با اسفاده از دستور Polygon چندضلعی‌هایی با طول اضلاع دلخواه ترسیم کنیم؟

در این حالت دیگر به معرفی مرکز چندضلعی و معرفی I یا C نیازی نیست و حتی سریع‌تر و راحت‌تر می‌توانید ان را رسم کنید، به طور مثال می‌خواهیم یک شش ضلعی منتظم با طول اضلاع ۵ ترسیم کنید.

08 دستور Polygon در اتوکد- ترسیم چندضلعی منتظم با طول ضلع مشخص

ابتدا دستور Polygon را اجرا کرده و تعداد آن را که ۶ است تایپ و Enter کنید، اکنون به جای معرفی کردن مرکز چندضلعیِ منتظم گزینه Edge را که در خط فرمان ملاحظه می‌کنید انتخاب کنید، برای این کار یا بر روی آن کلیک کنید و یا حرف E را تایپ و Enter کنید.

سپس یک کلیکِ دلخواه به عنوان یکی از رئوس شش ضلعی انجام دهید و ماوس خود را به یک سمت جابه‌جا کرده و طول ضلع را که برابر با ۵ است تایپ و Enter کنید تا شکل موردنظر ترسیم شود.

کل مبحث اتوکد دوبعدی همراه با حل تمرین‎های کاربردی در دوره آموزش اتوکد با نام «آموزش دوبُعدی و کاربردی اتوکد، از صفر تا صد (AutoCAD)» تدریس شده است، در صورت تمایل با کلیک بر روی دکمه زیر به صفحه این دوره آموزشی مراجعه و آن را مطالعه کنید.

  آموزش نصب اتوکد 2020 و فعال‌سازی آن | جلوگیری از تخریب فایل راه ‎اندازِ اتوکد
4.6/5 (7 نظر)
4.6/5 (7 نظر)
نوشتهٔ پیشین
دستور Area در اتوکد | برای محاسبه محیط و مساحت موضوعات
نوشتهٔ بعدی
دستور Rectangle در اتوکد | برای ترسیم مستطیل‌های پیوسته و یکپارچه

این مطالب را نیز حتماً بخوانید

7 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • حمید
  11-12-1398 17:10

  بسیار بزرگوارانه و بدون منت و به بهترین وجه نشر علم کردید ممنونم

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید
  مستطیلی میخوام رسم کنم با طول اضلاع متفاوت زاویه داخل و وتر هم ندارم صرفا فقط طول اضلاع رو دارم چیکار بایدبکنم
  طول اضلاع 10.27و 28.87و 28.53و 10.05 هستن

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   حتماً منظورتون رسم یک چهارضلعی با ابعاد فوق هست (چون همون طور که می دونید اضلاع مستطیل یک در میان با هم برابرن).
   برای این منظور باید یکی از خطوط رو به دلخواه و به عنوان ضلع اول ترسیم کنید و بعد به مرکز ابتدای این ضلع دایره‌ای به شعاع ضلع دلخواه بعدی رسم کنید، به مرکز انتهای ضلع اول دایره ای به شعاع ضلع سوم رسم کنید تا محیط دایره اول را قطع کند، اکنون به مرکز انتهای ضلع دوم دایره‌ای به شعاع ضلع سوم رسم کنید.
   در نهایت به مرکز انتهای ضلع اول و به شعاع ضلع چهارم دایره‌ سوم را رسم کنید تا محیط دایره دوم را قطع کند، اگر محل برخورد دایره‌‍ ها را به هم وصل کنید چهارضلعی مورد نظرتون به دست میاد.
   موفق باشید.

   پاسخ
 • ریحانه
  24-11-1399 18:00

  ممنون واقعا

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

enemad-logo