متغیر سیستم یا دستور Zoomfactor در اتوکد | تغییر سرعت زوم

03 متغیر سیستم Zoomfactor- عنوان دستور

متغیر سیستم Zoomfactor در اتوکد چه کاربردی دارد؟

متغیر سیستم Zoomfactor در اتوکد برای افزایش یا کاهش سرعت زوم (بزرگ‌نمایی یا کوچک‌نمایی) که توسط چرخ ماوس انجام می‌شود، به کار می‌آید.

همان‌طور که می‌دانید برای بزرگ‌نمایی یا کوچک‌نمایی ترسیمات در فایل جاری از خانواده دستورات Zoom استفاده می‌کنیم، یکی از سریع‌ترین و ساده‎ترین روش‎های اجرای این دستور استفاده از چرخ ماوس است. به طور پیش‎فرض در اتوکد اگر چرخ ماوس را به سمت جلو بچرخانیم دستور Zoom in (بزرگ‎نمایی) اجرا می‎گردد.

01 متغیر سیستم Zoomfactor- به طور پیش‎فرض در اتوکد اگر چرخ ماوس را به سمت جلو بچرخانیم دستور Zoom in (بزرگ‎نمایی) اجرا می‎گردد

و اگر چرخ ماوس را به سمت عقب بچرخانیم دستور Zoom out (کوچک‎نمایی) اجرا می‌شود.

02 متغیر سیستم Zoomfactor- اگر چرخ ماوس را به سمت عقب بچرخانیم دستور Zoom out (کوچک‎نمایی) اجرا می‌شود

برخی اوقات ممکن است شما از سرعت اجرای این دو دستور به وسیله چرخ ماوس ناراضی باشید یعنی یا سرعت زوم خیلی زیاد باشد یا خیلی کم و دوست دارید آن را اصلاح کنید.

راه حل این مسئله چیست؟

متغیر سیستم Zoomfactor را اجرا کنید، خواهید دید که مقدار پیش‎فرض آن 60 می‌باشد ولی می‎توانید این مقدار را بین 3 تا 100 تغییر دهید، هر چه این عدد کمتر باشد سرعت زوم یا تغییر مقیاس نمایش کمتر می‎شود و برعکس، هر چه این عدد به 100 نزدیک‎تر شود سرعت زوم نیز افزایش می‎یابد.

کل مبحث اتوکد دوبعدی همراه با حل تمرین‎های کاربردی در دوره آموزش اتوکد با نام «آموزش دوبُعدی و کاربردی اتوکد، از صفر تا صد (AutoCAD)» تدریس شده است، در صورت تمایل با کلیک بر روی دکمه زیر به صفحه این دوره آموزشی مراجعه و آن را مطالعه کنید.

ضمناً شما دوست عزیز، می‎توانید با خرید کتاب الکترونیکِ (PDF) «آموزش عملی و کاربردی نرم‎افزار اتوکد (AutoCAD)» مرجعی مناسب و با ارزش در زمینه آموزش اتوکد تهیه کرده و با مطالعه آن اشرافی کامل به حوزه اتوکد دوبُعدی داشته باشید، برای مطالعه صفحه این کتاب بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

4.7/5 (7 نظر)
4.7/5 (7 نظر)
متغیرهای سیستم در اتوکد
نوشتهٔ پیشین
دستور Extrim در اتوکد | برش همه موضوعاتی که از روی یک موضوع مشترک عبور کرده‌‌‎اند
نوشتهٔ بعدی
Reset Settings در اتوکد | نحوه ریست کردن و بازگشت به تنظیمات اولیه اتوکد

این مطالب را نیز حتماً بخوانید

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

enemad-logo