دستور Donut در اتوکد | برای ترسیم حلقه‌‌های توپُر با ضخامت دلخواه

دستور Donut در اتوکد

دستور Donut در اتوکد چه کاربردی دارد؟

از دستور Donut در اتوکد برای ترسیم حلقه‌های توپُر یا دایره‌‌هایی با ضخامت محیطی دلخواه استفاده می‌شود. همان‌طور که می‌دانید با استفاده از دستور Circle دایره‌هایی با شعاع و قطر مطلوب ترسیم کرد ولی ضخامت محیط همه آن‌ها برابر با صفر خواهد بود.

حالا می‌توان با استفاده از دستور Donut در اتوکد دایره‌هایی با شعاع و ضخامتِ دلخواه رسم کرد، اجرای دستور Donut با روش‌هایی مختلف امکان‌پذیر است که بهترین آن‌ها تایپِ خلاصه دستور Do در خط فرمان و فشردن Enter می‌باشد.

01 دستور Donut در اتوکد- انواع روش‌های اجرای دستور Donut در اتوکد

پس از اجرای دستور Donut در اتوکد باید در اتوکد باید به پیغام‌های زیر پاسخ بدهید تا یک حلقه توپُر ترسیم کنید:

Do↲
Specify inside diameter of donut <10.0000>:
Specify outside diameter of donut <20.0000>:
Specify center of donut or <exit>:

قطر داخلی حلقه را وارد کنید:
قطر خارجی حلقه را وارد کنید:
نقطه مرکز حلقه را مشخص کنید یا <خروج>:

در اولین تمرین قصد داریم مانند تصویر زیر یک حلقه توپُر طوری ترسیم کنیم که قطر حلقه‌های داخلی و خارجی آن به ترتیب ۹ و ۱۰ باشد.

02 دستور Donut در اتوکد- قطرهای داخلی و خارجی نابرابر در Donut

ابتدا دستور Donut را اجرا کرده و در پاسخ به اِعلان :Specify inside diameter of donut مقدار قطر داخلی (قطر کوچک‌تر) را که ۹ است تایپ و Enter کنید.

سپس در پاسخ به پیغام :Specify outside diameter of donut و برای معرفی مقدار قطر خارجی (قطر بزرگ‌تر) عدد ۱۰ را تایپ و Enter کنید.

اکنون در پاسخ به اِعلان :Specify cemter of donut می‌توانید مرکز حلقه‌ها را جهت درج روی صفحه ترسیم با کلیک به اتوکد معرفی کنید.

03 دستور Donut در اتوکد- معرفی مرکز Donut برای درج در صفحه تصویر

یک نکته بسیار مهم: همان‌طور که می‌دانید در رسم حلقه‌ها، مقدار قطر داخلی که در پاسخ به اِعلان اول به اتوکد معرفی می‌کنید باید کوچک‌تر از مقدار قطر خارجی باشد که در پاسخ به پیغام دوم به اتوکد معرفی می‌شود.

اما اگر به هر دلیلی ابتدا قطر خارجی را تایپ و Enter کنید اتوکد به طور خودکار اندازه دو قطر را با یکدیگر تعویض کرده و حلقه مطلوب را به درستی ترسیم می‌کند.

با توجه به نکته فوق در تمرین بعدی (تصویر زیر) به عمد قطر داخلی را بزرگتر از قطر خارجی وارد می‌کنیم تا واکنش اتوکد را ببنیم.

  Reset Settings در اتوکد | نحوه ریست کردن و بازگشت به تنظیمات اولیه اتوکد
04 دستور Donut در اتوکد- قطر داخلی کوچکتر از قطر خارجی و اصلاح خودکار اتوکد

پس از اجرای دستور Donut برای قطر داخلی که ۵ می‌باشد مقدار ۱۰ را وارد و Enter می‌کنیم، سپس در پاسخ به پیغام دوم مقدار ۵ را تایپ و Enter کنید.

اکنون می‌بینید که با کلیک روی صفحه ترسیم حلقه‌ها به درستی درج می‌شوند زیرا اتوکد به طور خودکار مقادیر دو قطر را با یکدیگر جابه‌جا کرده است.

یک نکته بسیار مهم: اگر در دستور Donut مقدار قطرهای داخلی و خارجی برابر وارد شود دایره‌هایی با ضخامت محیطی صفر ترسیم خواهد شد، به عبارتی دیگر نتیجه مشابه به دایره‌هایی خواهد بود که با دستور Circle رسم شده است.

یک نکته بسیار مهم: اگر پس از ترسیم حلقه‌ها با استفاده از دستور Donut در اتوکد، مشخصات آن‌‌ها را با استفاده از دستور Properties بررسی کنید خواهید دید که اتوکد آن‌ها را به عنوان چندخطی (Polyline) می‌َشناسد نه دایره.

05 دستور Donut در اتوکد- حلقه‌ها از جنس چندخطی هستند نه دایره

کل مبحث اتوکد دوبعدی همراه با حل تمرین‌‎های کاربردی در دوره آموزش اتوکد با نام «آموزش دوبُعدی و کاربردی اتوکد، از صفر تا صد (AutoCAD)» تدریس شده است، در صورت تمایل با کلیک بر روی دکمه زیر به صفحه این دوره آموزشی مراجعه و آن را مطالعه کنید.

4.4/5 ( 7 نظر )
4.4/5 ( 7 نظر )
نوشتهٔ پیشین
دستور Mirror در اتوکد | برای ایجاد کپی‌های متقارن از موضوعات ترسیمی
نوشتهٔ بعدی
دستور Wipeout در اتوکد | ایجاد ماسک برای مخفی کردن ترسیمات

این مطالب را نیز حتماً بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست