دستور Point Style در اتوکد | برای تغییر شکل و مقیاسِ نمایش نقاط

دستور Point Style در اتوکد

دستور Point Style در اتوکد چه کاربردی دارد؟

از دستور Point Style در اتوکد برای تغییر شکل و تغییر مقیاسِ نمایش نقاط درج شده (Points) روی صفحه ترسیم استفاده می‌شود.

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که با استفاده از دستور Point نقاطی را در فایل جاری درج کرده باشید یا با استفاده از دستورهایی مانند Divide و Measure تقسیماتی را روی موضوعات ایجاد کرده باشید ولی نقاط تقسیم کننده یا به سختی دیده می‌شوند یا اصلاً قابل مشاهده نیستند.

به طور مثال مطابق تصویر زیر یک مستطیلِ دلخواه ترسیم و چهار نقطه با استفاده از دستور Point روی رئوس آن درج کرده‌ایم ولی این نقاط قابل مشاهده نیستند.

01 دستور Point Style در اتوکد-عدم مشاهده نقاط در رئوس مستطیل

اما با استفاده از دستور Point Style در اتوکد و مطابق تصویر بعدی شکل و مقیاس نمایش این نقاط را تغییر داده‌ایم تا کاملاً در معرض دید قرار گیرند.

02 دستور Point Style در اتوکد-تغییر نماد نقاط برای مشاهده در رئوس مستطیل

برای اجرای دستور Point Style در اتوکد روش‌های مختلفی وجود دارد که در تصویر زیر ملاحظه می‌کنید و سریع‌ترین راه اجرای آن تایپ خلاصه دستور Pt در خط فرمان و فشردن کلید Enter است.

03 دستور Point Style در اتوکد-انواع روش‌های اجرای دستور Point Style

با اجرای دستور Point Style در اتوکد پنجره‌ای به همین نام برای شما باز می‌شود که در بخش بالاییِ آن می‌توانید یکی از اَشکال دلخواه خود را برای نمایش نقاط انتخاب کنید.

04 دستور Point Style در اتوکد-نمادهای قابل انتخاب برای نقاط

پس از کلیک بر روی شکل دلخواه و بعد از کلیک بر روی دکمه Ok همه نقاط روی صفحه مانند تصویر زیر به نمادِ جدید تبدیل خواهد شد.

05 دستور Point Style در اتوکد-تغییر شکل نقاط درج شده در صفحه ترسیم

در بخش پایینی پنجره Point Style دو گزینه وجود دارد که می‌توانید چگونگی تغییرِ مقیاس نمایش نقاط را با آن‌ها کنترل کنید.

گزینه Set Size Relative to Screen:

این گزینه به صورت پیش‌فرض فعال است و همان‌طور که در تصویر بعدی مشاهده می‌کنید اندازه نقاط را به صورت درصدی از کل صفحه ترسیم در نظر می‌گیرد و در حالت پیش‌فرض این مقدار ۵ درصد می‌باشد.

06 دستور Point Style در اتوکد-روش‌های محاسبه مقیاس نقاط در صفحه

در نتیجه می‌توانید با افزایش یا کاهش مقدار کادر Point Size اندازه نقاط را در صفحه ترسیم بزرگ‌تر یا کوچک‌تر کنید، در این حالت بعد از اجرای دستورات Zoom In و Zoom Out اندازه نقاط هیچ تغییری نخواهد کرد به شرطی که بلافاصله پس از Zoom دستور Regen را اجرا کنید تا ضمن بازخوانی مجدد فایل جاری، اندازه نقاط به حالت اصلی بازگردد، دستور Regen را با خلاصه دستور Re اجرا کنید.

  دستور Measure در اتوکد | تقسیم موضوعات به فاصله‌های دلخواه و مساوی

گزینه Set Size in Absolute Units:

با انتخاب این گزینه اندازه نقاط، دیگر به صورت درصدی از صفحه ترسیم محاسبه نخواهد شد بلکه به صورت واحدِ واقعی در نظر گرفته می‌شود.
به عبارتی دیگر پس از انتخاب این گزینه اگر با دستورات Zoom In و Zoom Out مقیاس نمایش ترسیمات را تغییر دهید اندازه نقاط نیز تغییر خواهد کرد و دیگر دستور Regen کاربردی نخواهد داشت.

07 دستور Point Style در اتوکد-روش‌های محاسبه مقیاس نقاط در صفحه

کل مبحث اتوکد دوبعدی همراه با حل تمرین‌‎های کاربردی در دوره آموزش اتوکد با نام «آموزش دوبُعدی و کاربردی اتوکد، از صفر تا صد (AutoCAD)» تدریس شده است، در صورت تمایل با کلیک بر روی دکمه زیر به صفحه این دوره آموزشی مراجعه و آن را مطالعه کنید.

4.6/5 ( 5 نظر )
4.6/5 ( 5 نظر )
نوشتهٔ پیشین
دستور Measure در اتوکد | تقسیم موضوعات به فاصله‌های دلخواه و مساوی

این مطالب را نیز حتماً بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست