دستور Measure در اتوکد | تقسیم موضوعات به فاصله‌های دلخواه و مساوی

دستور Measure در اتوکد

دستور Measure در اتوکد چه کاربردی دارد؟

با استفاده از دستور Measure در اتوکد می‌توان موضوعات را به فاصله‌های دلخواه و مساوی تقسیم کرد، در آموزش قبل دستور Divide را به طور کامل به شما آموزش دادیم ولی تفاوت مهمی بین این دو دستور وجود دارد.

یک نکته بسیار مهم: تفاوت دستور Measure در اتوکد با دستور Divide در این است که در دستور Divide فقط تعداد تقسیمات از شما پرسیده می‌شود، به عبارتی دیگر طول تقسیمات هر عددی می‌تواند باشد ولی در دستور Measure طول تقسیمات از شما خواسته می‌شود و تعداد این تقسیمات دیگر دست شما نخواهد بود و به طور خودکار محاسبه می‌شود.

برای اجرای دستور Measure روش‌های متفاوتی وجود دارد که در تصویر زیر ملاحظه می‌کنید ولی تایپ خلاصه دستور Me در خط فرمان و Enter کردن توصیه می‌شود.

01 دستور Measure در اتوکد -روش‌های متفاوت اجرای دستور Measure

پس از اجرای دستور Measure باید به پیغام‌های زیر پاسخ دهید تا نتیجه مطلوب به دست آید:

Me↲
Select object to measure:
Specify length of segment or [Block]:

موضوع موردنظر را انتخاب کنید:
طول تقسیمات را مشخص کنید یا [بلوک]:

در تمرین اول قصد داریم یک پاره‌خط به طول ۱۲ واحد را مانند تصویر زیر به فواصل ۳/۲ واحدی تقسیم کنیم.

02 دستور Measure در اتوکد -تقسیم یک موضوع از سمت راست به فواصل برابر

ابتدا دستور Measure را اجرا کرده و در پاسخ به اعلان :Select object to measure پاره‌خط را انتخاب می‌کنیم، اکنون باید در مقابل پیغام :Specify length of segment طول تقسیمات را وارد کنید، پس عدد ۳/۲ را تایپ و Enter می‌کنیم تا دستور خاتمه یابد.

یک نکته بسیار مهم: در تمرین فوق، فواصل معین شده با نقطه از یکدیگر جدا می‌شوند، اگر نقاط را نمی‌بینید یا تمایل دارید سبک نمایش نقاط را تغییر دهید دستور Point Style را با خلاصه دستور Pt اجرا کرده و یک نماد دلخواه را انتخاب نمایید.

یک نکته بسیار مهم: اگر به تصویر قبل توجه کنید فواصل تعیین شده به طول ۳/۲ واحد از سمت راست محاسبه و جدا شده‌اند و یک فاصله کوچک‌تر به اندازه ۲/۴ واحد نیز در انتها باقی مانده است، سوال این است که چرا فواصل از سمت چپ جدا شده است؟

اگر هنگام انتخاب پاره‌خط، محل کلیکِ شما از وسط آن متمایل به سمت راست باشد تقسیمات نیز از سمت راستِ پاره‌خط محاسبه خواهند شد و برعکس.

  فعال کردن Object Snap یا گیره ‎های موضوعی برای هاشورها
03 دستور Measure در اتوکد -کلیک در سمت راست یا چپ موضوع

با استفاده از زیرمجموعه Block در دستور Measure در اتوکد می‌توان از یک بلوک به عنوان نشانه یا نماد تقسیمات استفاده کرد. فرض کنید یک بلوک مانند تصویر زیر ترسیم و به نام B ذخیره کرده‌اید

04 دستور Measure در اتوکد -ساخت یک بلوک برای استفاده در دستور Measure

یک کمان دلخواه مانند تصویر زیر ترسیم کنید تا از سمت چپ تقسیماتی به طول ۶ واحد روی آن اِعمال کنیم.

05 دستور Measure در اتوکد -تقسیم موضوع با استفاده از یک بلوک

دستور Measure را اجرا کرده و کمان را انتخاب کنید، کلیک خود را در نیمه سمتِ چپ کمان انجام دهید تا محاسبه تقسیمات از سمت چپ آغاز شود.

سپس روی گزینه Block در خط فرمان کلیک کنید، نام بلوک موردنظر، یعنی B را تایپ و Enter کنید، در پاسخ به اعلان ?Align block with object پاسخ پیش‌فرضِ Yes را Enter کنید (زیرا می‌خواهیم ترازبندیِ بلوک روی کمان رعایت شود) و در نهایت در مقابل پیغام :Specify length of segment طولِ دلخواه تقسیمات یعنی ۶ را وارد و Enter کنید تا دستور خاتمه یابد.

کل مبحث اتوکد دوبعدی همراه با حل تمرین‌‎های کاربردی در دوره آموزش اتوکد با نام «آموزش دوبُعدی و کاربردی اتوکد، از صفر تا صد (AutoCAD)» تدریس شده است، در صورت تمایل با کلیک بر روی دکمه زیر به صفحه این دوره آموزشی مراجعه و آن را مطالعه کنید.

4.6/5 ( 10 نظر )
4.6/5 ( 10 نظر )
نوشتهٔ پیشین
دستور Divide در اتوکد | تقسیم موضوعات به تعداد دلخواه و با فواصل مساوی
نوشتهٔ بعدی
دستور Point Style در اتوکد | برای تغییر شکل و مقیاسِ نمایش نقاط

این مطالب را نیز حتماً بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست