سفارشی کردن رابط کاربری اتوکد | از صفر تا صد

با توجه به نکات و جزئیات زیاد و حجم بالای مطالب مربوط به سفارشی کردن رابط کاربری اتوکد، سعی کرده‌‎ایم که در قالب یک نوشته کامل و در بازه‎‌های زمانی به طور متناوب به نوشته اضافه کرده و آن‎ها را در اختیار شما قرار دهیم، به همین دلیل در بخش‎‌های مختلف و با تفکیکِ جزئیات آن‎ها را مطالعه خواهید نمود:

حذف یا اضافه کردن نوار ابزارها در صفحه اصلی اتوکد

سفارشی کردن رابط کاربری اتوکد چیست؟

قبل از توضیح در مورد سفارشی‎ کردن رابط کاربری اتوکد باید بدانیم رابط کاربری یک نرم‌افزار یا اپلیکیشن به همه آن چیزی گفته می‌شود که در صفحه کامپیوتر، موبایل یا هر دیوایس دیگری می‌بینید، به عنوان مثال وقتی نرم‌افزار اتوکد را باز می‌کنید صفحه اصلی آن همان رابط کاربری یا User Interface این نرم‌افزار می‌باشد. شرکت‌های بزرگ و با تجربه زمان و هزینه زیادی را برای هر چه بهتر طراحی کردن رابط کاربری خود صرف می‌کنند تا در نهایت به “تجربه کاربری” یا User Experience مناسبی از دید کاربران دست یابند.

با این حال ممکن است همه کاربران یک نرم‌افزار موافق این محیط کاربریِ پیش‌فرض نباشند، حداقل در برخی موارد و لازم می‌دانند تا تغییراتی را در آن اعمال کنند، به این منظور سعی کرده‌ایم در ویدیوهای آموزشیِ سلسله‌وارِ مرتبط، مهم‌ترین نکات سفارشی کردن رابط کاربری اتوکد را که احتمال دارد شما بخواهید تغییر دهید آموزش دهیم.

در این نوشته به سفارشی کردنِ محل قرار‌گیری نوارهای ابزار و ظاهر یا مخفی کردن منوهای بازشو پرداخته‌ایم. فرض بفرمایید پس از نصب و راه‌‌اندازی ‌اتوکد با تصویر زیر به عنوان رابط کاربری پیش‌فرض مواجه می‌‌شوید:

تصویر رابط کاربری پیش‌فرض در اتوکد

اما با گذشت زمان و یادگیری مقدمات نرم‌‌افزار درمی‎یابید که تغییر رابط کاربری اتوکد در شرایط ترسیمی متفاوت (مثلاً دوبُعدی و سه‌‌بُعدی) و ذخیره‌سازی آن می‌تواند دسترسی شما را به دستورات پُر کاربرد ساده‌تر نماید و هرگاه که نیاز بود فایل‌‌های نام‎گذاری شده را فعال و رابط کاربری را مناسب با نوع ترسیمات تغییر دهیم.

به عنوان مثال در هنگام ترسیمات سه‌بعدی همه نوار‌ابزارهای مرتبط با ترسیمات دوبعدی را از روی صفحه حذف کنید:

حذف یا اضافه کردن نوار ابزارها در صفحه اصلی اتوکد

 برعکس در هنگام ترسیمات دوبعدی نوار ابزارهای سه‌بعدی مانند Modeling، Surface یا … را روی صفحه نبینیم:

حذف یا اضافه کردن نوار ابزارها در صفحه اصلی اتوکد

تا اینجای مطلب مربوط به بخش اول از نکات سفارشی‌سازی رابط کاربری اتوکد می‌‎باشد، لطفاً به مطالعه همین نوشته ادامه دهید تا در بخش‎‌های بعدی اطلاعات خود را کامل‌‎تر نمایید.

سفارشی کردن رابط کاربری اتوکد / قسمت ۲

سفارشی کردن رابط کاربری اتوکد حذف با ظاهر کردن نوار Ribbon (نوار ریبِن)

در پُست دوم از مبحث سفارشی کردن رابط کاربری اتوکد به نکات مربوط به حذف و یا ظاهر کردن نوار Ribbon از صفحه ترسیم می‎پردازیم به خصوص برای کاربران قدیمی‌ترِ اتوکد که از این نوار استفاده نمی‌کنند. همان‌طور که می‌دانید داشتن صفحه ترسیمِ بزرگ‌تر در اتوکد و هر نرم‌افزار ترسیمی و گرافیکی امتیازی بزرگ است و این حالت وقتی اتفاق می‌افتد که نوارهای ابزار یا منوهای اضافی که برای کاربر قابل استفاده نیستند از صفحه ترسیم حذف شوند.

  دستور Join در اتوکد | برای ترکیب و یکپارچه کردن موضوعات

البته این راه‌حل قطعاً برای کاربرانی که عادت کرده‌اند بیشتر دستورات را از طریق نوار Ribbon اجرا کنند صدق نمی‌کند. شما می‌توانید با سه بار کلیک روی دکمه Minimize to Panel Buttons این نوار را کلاً از صفحه کاربری به صورت موقت حذف کنید و فقط نام سربرگ‌ها را باقی بگذارید و در صورت نیاز با استفاده از همین دکمه آن را به صفحه کاربری برگردانید.

چگونگی حذف نوار Ribbon از صفحه کاربری اتوکد
چگونگی حذف نوار Ribbon از صفحه کاربری اتوکد

همین‌طور می‌توانید به جای سه بار کلیک روی دکمه مذکور با یک بار کلیک بر روی دکمه Minimize to Tabs نیز این کار را انجام دهید.

چگونگی حذف نوار Ribbon از صفحه کاربری اتوکد

بزرگ کردن اندازه آیکن نوارهای ابزار

گاهی مواقع و بسته به دقت و رزولوشن صفحه کامپیوتر شما ممکن است اندازه آیکن‌ها در نوارهای ابزار اتوکد بسیار کوچک شوند به طوری‌که به راحتی قابل دید و تشخیص نباشند و موجبات کلیک‌های اشتباه را فراهم کنند و هر چه مانیتور شما با کیفیت‌تر و دارای رزولوشن بالاتری باشد این مورد بیشتر اتفاق می‌افتد، پس به نکته دیگری راجع به سفارشی کردن رابط کاربری اتوکد در خصوص سایز آیکن‎‌ها در نوارهای ابزار توجه کنید:

چگونگی بزرگ کردن اندازه آیکن نوارهای ابزار در اتوکد

برای حل این مشکل دو راه وجود دارد:

 • رزولوشن مانیتور خود را تغییر داده و آن را تنزل دهید، مثلاً اگر در حالت 1080×1920 پیکسل تنظیم شده است آن را به حالت 768×1366 پیکسل تغییر دهید ولی واقعیت این است که شما هزینه زیادی را برای خرید یک مانیتور با کیفیت صرف کرده‌اید تا از آن لذت ببرید نه این‌که کیفیت را به دست خودمان کم کنیم، اینجاست که راه‌حل دوم بیشتر به کار می‌آید.
 • شما می‌توانید با استفاده از سربرگ Display در دستور Options گزینه Use Large Buttons Toolbar را تیک بزنید تا پس از کلیک بر روی دکمه OK، اندازه آیکن‌ها تقریباً دو برابر شودو هرگاه تمایل داشتید تغییر انجام شده را به وضعیت قبل بازگردانید دوباره گزینه مذکور را غیرفعال کنید.
چگونگی بزرگ کردن اندازه آیکن نوارهای ابزار در اتوکد
چگونگی بزرگ کردن اندازه آیکن نوارهای ابزار در اتوکد

تغییر رنگ پس‌زمینه صفحه ترسیم

در حالت پیش‌فرض رنگ پس‌زمینه صفحه ترسیم سُرمه‌ایِ تیره (نزدیک به مشکی) می‌باشد و هر چه این رنگ تیره‌تر باشد قطعاً سایر رنگ‌ها روی آن بهتر دیده خواهد شد، پس اگر بخواهید بنا به دلایلی این رنگ را تغییر بدهید باز هم به سراغ دستور Options می‌رویم.

چگونگی تغییر رنگ پس‌زمینه صفحه ترسیم در اتوکد

پس از اجرای دستور و باز شدن پنجره Options از سربرگ Display روی دکمه Colors کلیک کنید، پس از باز شدن پنجره Drawing Windows Colors از منوی بازشوی Color رنگ موردنظر خود را انتخاب و به صفحه ترسیم نسبت دهید. دقت کنید که به لحاظ بصری و روانی تیره‌ترین رنگ‌ها برای فضای ترسیم مناسب‌ترند.

چگونگی تغییر رنگ پس‌زمینه صفحه ترسیم در اتوکد

سفارشی کردن رابط کاربری اتوکد با تغییر رنگ تِم یا زمینه اصلی

به صورت پیش‌فرض رنگ زمینه اصلی اتوکد طیفی از رنگ طوسی است و کلاً تیره می‌باشد، اگر تمایل دارید که این رنگ را روشن‌تر کنید دستور Options را اجرا کرده و از سربرگ Display و گزینه Color Scheme حالت Light را انتخاب نموده و روی دکمه OK کلیک کنید تا نتیجه دلخواه به دست آید.

  دستور Rectangle در اتوکد | برای ترسیم مستطیل‌های پیوسته و یکپارچه
سفارشی کردن رابط کاربری اتوکد با تغییر رنگ تِم یا زمینه اصلی
سفارشی کردن رابط کاربری اتوکد با تغییر رنگ تِم یا زمینه اصلی

بخش دوم از نکات سفارشی‌سازی رابط کاربری اتوکد به پایان رسید، لطفاً به مطالعه همین نوشته ادامه دهید تا در بخش‎‌های بعدی اطلاعات خود را کامل‌‎تر نمایید.

سفارشی کردن رابط کاربری اتوکد / قسمت ۳

سفارشی کردن رابط کاربری اتوکد با تغییر رنگ و اندازه‌گیره‌های موضوعی (Osnaps)

در ادامه مطالب سفارشی کردن رابط کاربری اتوکد به نکات مربوط به تغییر رنگ و اندازه‌گیره‌‎های موضوعی می‌‎پردازیم، در بسیاری موارد و به دلیل رنگ پس‌زمینه صفحه ترسیم و نزدیکی آن با رنگ گیره‌‌های موضوعی، این گیره‌‌ها به خوبی دیده نمی‌‌شوند، به طور مثال اگر رنگ پس‌‌زمینه صفحه ترسیم مشکی و رنگ این گیره‌‌ها قهوه‌ایِ پُررنگ باشد احتمالِ این پیش‌آمد بیشتر خواهد بود.

تغییر رنگ و اندازه گیره‌های موضوعی (Osnaps)

گذشته از این ممکن است اندازه این گیره‌ها نیز کوچک‌تر یا بزرگ‌تر از حالت مطلوب باشد، برای تغییر رنگ و اندازه این گیره‌ها دستور Options را اجرا کرده و از سربرگ Drafting روی دکمه Colors کلیک کنید تا پنجره Drawing Window Color باز شده و از منوی بازشوی Color رنگ دلخواه خود را انتخاب کنید. ضمناً در همین سربرگ و از ناحیه Autosnap Marker Size باید اندازه گیره های موضوعی را به مقدار دلخواه تغییر دهید.

تغییر رنگ و اندازه گیره‌های موضوعی (Osnaps)

منطقه مغناطیسی مکان‌نما

این منطقه به محدوده‌ای حول مکان‌نما گفته می‌شود که وقتی به یک نقطه خاص از موضوعات ترسیمی نزدیک می‌شود گیره موضوعی مربوط روشن شده و مکان‌نما روی آن نقطه پرش می‌کند، اگر این محدوده را کوچک‌تر کنیم باید برای گرفتن آن نقطه توسط Osnaps (گیره‌های موضوعی) نزدیک‌تر شویم و برعکس، اگر نیاز باشد گیره‌های موضوعی زودتر روشن شوند باید این منطقه را برای مکان‌نما بزرگ‌تر در نظر بگیریم.

برای این کار دستور Options را اجرا کرده و وارد سربرگ Drafting شوید تا از طریق ناحیه Aperture Size به اندازه دلخواه این منطقه را کوچک یا بزرگ نمایید.

منطقه مغناطیسی مکان‌نما و نحوه بزرگ وکوچک کردن آن

ضمناً اگر دوست دارید که این منطقه مغناطیسی را در کنار مکان‌نما مشاهده کنید در سربرگ Drafting گزینه Display Autosnap Aperture box را تیک بزنید و از این پس هرگاه بخواهید نقطه‌ای را در فایل جاری به اتوکد معرفی کنید این محدوده به صورت یک مربع نقطه‌چین در مکان‌نما دیده خواهد شد.

منطقه مغناطیسی مکان‌نما و نحوه بزرگ وکوچک کردن آن

سفارشی کردن رابط کاربری اتوکد در نقاط چسبانِ موضوعات یا Grips

وقتی موضوعات ترسیم شده را بدون اجرای هیچ دستوری انتخاب می‌کنید نقاطی آبی رنگ روی آن‌ها ملاحظه می‌شود که Grips نام دارند، این‌ها همان نقاط خاص موضوعات می‌باشند که گیره‌های موضوعی (Osnaps) روی آن‌ها پرش می کنند.

سفارشی کردن رابط کاربری اتوکد در نقاط چسبانِ موضوعات یا Grips

از Grips برای اِعمال تغییرات و ویرایش موضوعات استفاده می‌شود مثلاً دستوراتی از قبیل Move، Rotate، Stretch و … را می‌توان بدون اجرا و با کلیک بر روی این نقاط اجرا کرد. برای تغییر اندازه این نقاط می‌توانید پس از اجرای دستور Options از سربرگ Selection، ناحیه Grip Size لغزنده افقی مربوط را جا‌به‌جا کنید.

سفارشی کردن رابط کاربری اتوکد در نقاط چسبانِ موضوعات یا Grips

اما اگر بخواهید پس از انتخاب موضوعات Grips نمایش داده نشوند باید در سربرگ Selection گزینه Show Grips را غیرفعال کنید.

سفارشی کردن رابط کاربری اتوکد در نقاط چسبانِ موضوعات یا Grips

اگر تمایل دارید تا رنگ Grips را تغییر دهید با کلیک بر روی دکمه Grip Colors پنجره‌ای به همین نام را باز کنید تا بتوانید رنگشان را در حالات مختلف (پیش‌فرض، پس از قرار دادن مکان‌نما روی آن‌ها و پس از کلیک بر روی آن‌ها) تغییر دهید.

  متغیر سیستم Mirrhatch در اتوکد | ایجاد کپی کاملاً متقارن از هاشورها در اتوکد
سفارشی کردن رابط کاربری اتوکد در نقاط چسبانِ موضوعات یا Grips

مربع Pickbox و تغییر اندازه آن

در ادامه بحث سفارشی کردن رابط کاربری اتوکد همان‌طور که می‌دانید وقتی نوع دستورات اجرایی در اتوکد تغییر می‌کند استایلِ مکان‌نما نیز تغییر می‌کند مثلاً در دستورات ترسیمی و ویرایشی، مکان‌نما از یک صلیب به یک مربع کوچک تبدیل می‌شود که به این مربع اصطلاحاً Pickbox گفته می‌شود.

مربع انتخاب در اتوکد (Pickbox) و تغییر اندازه آن

بخش سوم از نکات سفارشی‌‎سازی رابط کاربری اتوکد به پایان رسید، لطفاً در ادامه، بخش چهارم و پایانیِ این مطلب را مطالعه کنید.

سفارشی کردن رابط کاربری اتوکد / قسمت ۴

سفارشی کردن رابط کاربری اتوکد با تغییر در نوارهای ابزار و منوهای بازشو

از مهم‌ترین بخش‎های سفارشی‎ کردن رابط کاربری اتوکد می‎توان به نوارهای ابزار و منوهای بازشو اشاره کرد، به طور مثال نیاز پیدا می‌کنید تا برخی دستورات اتوکد را از یک نوار ابزار حذف کرده و یا برعکس به آن اضافه کنید، شاید این کار در لحظه اول بی‌معنی به نظر برسد ولی وقتی یک کاربر حرفه‌ای تمایل دارد از هر پیکسل صفحه ترسیمش به بهترین نحو استفاده کرده و تا جایی که ممکن است ان را بزرگ نگه دارد حذف برخی آیکن‌ها از بعضی نوار ابزارها کاملاً منطقی می‌نماید.

در دو تصویر زیر کاملاً واضح است که سه دستور از نوار ابزار Modify به نوار ابزار Draw اضافه کرده‎ایم:

سفارشی‎ کردن رابط کاربری اتوکد در نوارهای ابزار
سفارشی‎ کردن رابط کاربری اتوکد در نوارهای ابزار

شاید در مورد نوارهای ابزار نکته بزرگ نگه داشتن صفحه ترسیم اهمیت داشته باشد ولی در مورد منوهای بازشو مسئله کوچک کردن فضای ترسیم وجود ندارد زیرا به طور دائم روی صفحه ترسیم قرار ندارند ولی شاید بخواهید چند تا از مهمترین فرمان‌های اتوکد را که حداقل برای شما پُرکاربرد هستند را در یک یا چند منوی بازشو جمع کنید تا در موارد ضروری کمترین زمان ممکن را برای جستجو و اجرایشان تلف کنید.

در ارتباط با سفارشی‎ کردن رابط کاربری اتوکد و در تصاویر زیر سه دستور ترسیمی را به منوی بازشوی File اضافه کرده‎ایم:

سفارشی‎ کردن رابط کاربری اتوکد در منوهای بازشو
سفارشی‎ کردن رابط کاربری اتوکد در منوهای بازشو

کل مبحث اتوکد دوبعدی همراه با حل تمرین‎های کاربردی در دوره آموزش اتوکد با نام «آموزش دوبُعدی و کاربردی اتوکد، از صفر تا صد (AutoCAD)» تدریس شده است، در صورت تمایل با کلیک بر روی دکمه زیر به صفحه این دوره آموزشی مراجعه و آن را مطالعه کنید.

ضمناً شما دوست عزیز، می‎توانید با خرید کتاب الکترونیکِ (PDF) «آموزش عملی و کاربردی نرم‎افزار اتوکد (AutoCAD)» مرجعی مناسب و با ارزش در زمینه آموزش اتوکد تهیه کرده و با مطالعه آن اشرافی کامل به حوزه اتوکد دوبُعدی داشته باشید، برای مطالعه صفحه این کتاب بر روی دکمه زیر کلیک کنید

4.8/5 (6 نظر)
4.8/5 (6 نظر)
سفارشی کردن رابط کاربری اتوکد
نوشتهٔ پیشین
فعال کردن Object Snap یا گیره ‎های موضوعی برای هاشورها
نوشتهٔ بعدی
دستور Superhatch در اتوکد | برای ترسیم هاشورهای سفارشی و دلخواه

این مطالب را نیز حتماً بخوانید

28 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سپاس از زحماتتون – عالیه

  پاسخ
 • درگاهی
  04-11-1398 20:25

  سلام استاد و شب بخیر
  عرض شود بنده در اتوکد مبتدی هستم.
  یه مشکل دارم که وقتی در دستور array رو اجرا میکنم پس از انتخاب گزینه مورد نظر در دستور array نوار منوی تنظیم سطر و ستون وغیره روی نوار بالای منو نمیاد و فقط بصورت دستور نوشتاری در نوار پایین صفحه میاد و من سختمه که براحتی تنظیم سطر و ستون و فاصله بین گزینه انتخابی رو تغییر بدم.
  لطف میکنید بفرمائید چه چطوری تنظیمات دستور array رو بالای نوار منو فعال کنم. ممنون میشم.

  پاسخ
 • نمونه
  01-12-1398 10:13

  سلام وقت بخیر
  من از اتوکد برای دستگاه وایرکات استفاده می کنم.در اتوکد2004 یه منو در نوار منو هست به اسم autocad که گزینه سیو تو وایرکات رو داره. می خواستم بدونم این گزینه در اتوکد2015 کجاست؟ هر چی گشتم پیدا نکردم.

  پاسخ
  • سلام، در ورژن‌های اخیر اتوکد امکان ذخیره‌سازی با پسوند 3B نیست و باید از فرمت‌های دیگر مثل DXF برای ذخیره فایل موردنظر و معرفی آن به دستگاه Wire cut استفاده کنید.

   پاسخ
 • سلام ممنونم خیلی مطلب کاربردی بود

  پاسخ
 • مجید
  08-05-1399 02:14

  آقای مهندس دستتون درد نکنه من چندین بار اتوکد 2018 رو نصب کردم اما به خاطر رابط کاربری جدید و نبود دستور ها اتوکد رو پاک کرده و نسخه قدیمی رو نصب میکردم اما این بار تصمیم گرفتم به هر نحوی شده 2018 رو نگه دارم و با توجه به راهنمایی شما محیط رو سفارشی کردم و الان از اتوکد جدید لذت میبرم.

  پاسخ
 • اصغر
  10-08-1399 08:17

  با درود خدمت جناب عالی یه سئوال داشتم ممنون میشم راهنمایی لازم را ارسال کنید
  اگر نوار وضعیت که در قسمت پایین که کار f1 تاf12 انجام میده خاموش شود چگونه باید ظاهر شود

  پاسخ
 • مهسا معصوم زاده
  15-09-1399 10:31

  سلام.ممنون از پیج کاملتون.من یه مشکل دارم که تب ها یا همون زبانه ها ی مربوط به اسم فایل از روی صفحه رفته.ووقتی چندتا کار بازه نمیتونم ببینمشون.دائم باید CTRL+TAB بزنم.

  پاسخ
 • عالی بود آموزشا واقعا ممنون

  پاسخ
 • ویدا
  30-05-1401 17:37

  سلام. ممنونم از سایت خوب و کاربردیتون.
  یک سوالی داشتم. من در ویندوز 7 وقتی محیط اتوکدم رو خصوصی سازی می کردم و وقتی ویندوزو عوض می کردم و اتوکد جدید می ریختم در همون قسمت آیکن اسم اتوکد راست کلیک می کردم و گزینه ی import custom setting یک همچین چیزی می امد و تنظیمات قبلی شخصی سازی محیط اتوکدم رو وارد اتوکد دوباره نصب شده می کردم. در ویندوز 10 این گزینه نیست چرا؟ در اتوکد 2023 کجا باید خروجی تنظیمات شخصی سازیو export و import کنیم؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  پاسخ
  • سلام و عرض ادب
   از دستور Options، سربرگ آخر Profile استفاده کنید، همچنین میتونید CUI مربوط به اتوکد سفارشی خودتون رو ذخیره و بعدا استفاده کنید.
   برای نکات حرفه‌ای اتوکد به پیج من مراجعه کنید: Amoozesh21@

   پاسخ
 • ویدا
  30-05-1401 17:44

  سوال قلبیو چند لحظه بعد از ارسال پیامم خودم پیدا کردم. ممنونم.
  ولی یک سوال؟ در اتوکد 2009 روی خط های لاینی که اصلا یک پارچه نیستند دکمه ی کیبورد CTR+Alt+Click رو میزنم خودش اتومات extrud می کرد. در ورژن 2023 کجا باید این حالت تنظیم بشه؟

  پاسخ
 • احسان
  15-08-1401 11:40

  سلام ممنون از اطلاعات کاربردی
  سوال هم داشتم آیا میشه شکل ظاهری CAD2020 مشابه با CAD2014 بشه و اگر شدنی هست ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
 • وحدت حامی
  19-04-1402 08:51

  باسلام و عرض خداقوت و تشکر از متانت و حوصله ای که در امر آموزش ارائه فرمودین
  استاد در مورد نحوه حذف پنجره استارت از محیط اتوکد اگه راهنمایی بفرمائید ممنون میشم هدف از این سئوال این هستش که در چیدمان پنجره دو نقشه متفاوت در کنار هم پنجره استارت به عنوان پنجره سوم وجود نداشته باشد /

  پاسخ
  • سلام، ارادتمندم
   کافیه متغیر سیستم Startmode رو اجرا و صفر بدید، حالا اتوکد رو ریستارت کنید.
   برای ملاحظه‌ی بیش از ۲۶۰ آموزش رایگان به پیج من مراجعه کنید: Amoozesh21@

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

enemad-logo