فعال کردن Object Snap یا گیره ‎های موضوعی برای هاشورها

1 Object Snap- فعال کردن Object Snap یا گیره‎های موضوعی برای هاشورها

همان‌طور که می‌دانید اگر پنجره مربوط به Object Snap (گیره‌های موضوعی) را باز کرده و گیره‌های دلخواه را بارگذاری کنید (تیک بزنید) از این پس هنگام ترسیمات با نزدیک کردن مکان‌نما (کِرسر) به یک نقطه خاص، روی آن پرش می‌کند و این امکان در افزایش دقت و سرعت ترسیمات بسیار مهم و با ارزش است.

01 Object Snap- پنجره مربوط به Object Snap (گیره‌های موضوعی)

مثلاً در تصویر بعد با نزدیک شدن مکان‌نما به انتهای خطوط گیره موضوعی Endpoint از گیره‌های Object Snap روشن شده است.

02 Object Snap- با نزدیک شدن مکان‌نما به انتهای خطوط گیره موضوعی Endpoint از گیره‌های Object Snap روشن شده است

اما به طور پیش‌فرض این مورد در هاشورها صدق نمی‌کند، فرض کنید هاشوری در فایل جاری درج کرده‌اید و می‌خواهید یک دایره به مرکز یکی از اجزای همان هاشور ترسیم کنید ولی Object Snap آن نقطه را برای شما نمی‌گیرد و مکان‌نما روی آن پرش نمی‌کند، مانند تصویر بعد که علامت Endpoint روشن نشده است.

03 Object Snap- در حالت پیش‎فرض مکان نما روی اجزای یک هاشور پرش نمی کند

برای رفع این مسئله باید دستور Options را اجرا کرده تا پنجره‌ای به همین نام باز شود، سپس روی سربرگ Drafting کلیک کرده و بعد از ناحیه Object Snap Options گزینه Ignore hatch objects را از حالت بارگذاری خارج کنید، حالا روی دکمه OK کلیک نمایید.

04 Object Snap- برای رفع این مسئله باید دستور Options را اجرا کرده تا پنجره‌ای به همین نام باز شود

اکنون می‌توانید روی نقاط خاص هاشورها نیز مسلط شده و ترسیمات خود را با استفاده از گیره‌های Object Snap به درستی پیاده کنید.

05 Object Snap- اکنون می‌توانید روی نقاط خاص هاشورها نیز مسلط شده و ترسیمات خود را با استفاده از گیره‌های Object Snap به درستی پیاده کنید

کل مبحث اتوکد دوبعدی همراه با حل تمرین‎های کاربردی در دوره آموزش اتوکد با نام «آموزش دوبُعدی و کاربردی اتوکد، از صفر تا صد (AutoCAD)» تدریس شده است، در صورت تمایل با کلیک بر روی دکمه زیر به صفحه این دوره آموزشی مراجعه و آن را مطالعه کنید.

ضمناً شما دوست عزیز، می‎توانید با خرید کتاب الکترونیکِ (PDF) «آموزش عملی و کاربردی نرم‎افزار اتوکد (AutoCAD)» مرجعی مناسب و با ارزش در زمینه آموزش اتوکد تهیه کرده و با مطالعه آن اشرافی کامل به حوزه اتوکد دوبُعدی داشته باشید، برای مطالعه صفحه این کتاب بر روی دکمه زیر کلیک کنید:

4/5 (7 نظر)
4/5 (7 نظر)
هاشور
نوشتهٔ پیشین
متغیر سیستم Mirrtext | ایجاد کپیِ قرینه از متون تایپ شده در اتوکد
نوشتهٔ بعدی
سفارشی کردن رابط کاربری اتوکد | از صفر تا صد

این مطالب را نیز حتماً بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

enemad-logo