دستور Superhatch در اتوکد | برای ترسیم هاشورهای سفارشی و دلخواه

با توجه به حجم زیادِ نکات و جزئیات دستور Superhatch در اتوکد و مطالب مربوط به ساخت و ترسیم هاشورهای سفارشی، سعی کرده‌‎ایم که در قالب یک نوشته کامل و در دو بخش آن‎ها را در اختیار شما قرار دهیم، لطفاً قسمت اول را مطالعه و پس از تمرین کافی به قسمت دوم در ادامه همین نوشته مراجعه کنید.

دستور Superhatch برای ترسیم هاشور های سفارشی با استفاده از تصویر دلخواه / قسمت ۱

دستور Superhatch در اتوکد چه کاربردی دارد؟

از دستور Superhatch در اتوکد برای درج هاشور‌های سفارشی و طراحی شده توسط خودمان استفاده می‌شود، به عبارتی دیگر بعضی اوقات می‌خواهیم با الگویی یک سطح را هاشور بزنیم که نمونه آن الگو در کتابخانه هاشور اتوکد وجود ندارد.

پس می‌توانیم الگوی موردنظر را ترسیم کرده و بعد از تبدیل آن به بلوک (با کمک دستور Block) با استفاده از دستور Superhatch آن را به صورت هاشور درج کنیم و یا این‌که یک تصویر دلخواه را به عنوان الگو انتخاب کرده و با کمک این دستور در سطح موردنظر درج نماییم.

دستور Superhatch برای ترسیم هاشور های سفارشی با استفاده از تصویر دلخواه / قسمت ۱
دستور Superhatch برای ترسیم هاشور های سفارشی با استفاده از تصویر دلخواه / قسمت ۱

پس از اجرای دستور Superhatch از طریق منوی بازشوی Express و یا سربرگ Express Tools در نوار Ribbon، پنجره‌ای به نام Superhatch باز می‌شود. از دکمه Image برای خلق یک هاشور سفارشیِ تصویری استفاده می‌کنیم، بعد از کلیک بر روی این دکمه پنجره‌ای به نام Select Reference File باز می‌شود و شما باید یک فایل تصویری را به اتوکد معرفی کنید.

دستور Superhatch برای ترسیم هاشور های سفارشی با استفاده از تصویر دلخواه / قسمت ۱

نکته بسیار مهم و قابل توجه در انتخاب تصویر مناسب این است که نسبت تصویر یعنی ابعاد طول به عرض آن باید برای هدف شما مطلوب باشد و اندازه تصویر از اهمیت کمتری برخوردار است، به عنوان مثال اگر بخواهید کف یک حیاط را به صورت موزاییک هاشور بزنید باید نسبت طول به عرض این موزاییک تقریباً یک به یک باشد (مثلاً ۴۰ در ۴۰ سانتی‌متر) و این نسبت هیچ گاه پنج به یک نخواهد بود، در نتیجه تصویری که برای این موزاییک انتخاب می‌کنید هم باید دارای نسبت صحیح باشد، در صورت نیاز با نرم‌افزاری مثل فتوشاپ (Photoshop) می‌توانید ویرایش لازم بر روی تصاویر را انجام داده و سپس به اتوکد معرفی کنید.

قبل از معرفی تصویر و درج آن در فایل جاری پیشنهاد می‌کنم که یک مستطیل با ابعاد الگوی خود که به صورت تصویر است در فایل جاری ترسیم کنید تا هنگام درج تصویر، آن را دقیقاً روی مستطیل رسم شده قرار دهید، در این صورت هاشورِ شما دقیقاً از جایی که برای شما مناسب است آغاز خواهد شد (حتماً فایل ویدیویی انتهای این آموزش را ملاحظه کنید).

  متغیر سیستم یا دستور Zoomfactor در اتوکد | تغییر سرعت زوم
دستور Superhatch برای ترسیم هاشور های سفارشی با استفاده از تصویر دلخواه / قسمت ۱

بخش اول از این مطلب در مورد دستور Superhatch در اتوکد به پایان می‌‎رسد و شما می‎توانید با مطالعه بخش دوم در ادامه همین نوشته اطلاعات خود را کامل‎تر نمایید.

دستور Superhatch برای ترسیم هاشور های سفارشی با استفاده از یک بلوک ساخته شده / قسمت ۲

در قسمت اولِ آموزش، نحوه اجرای دستور Supehatch را برای ساخت و درج هاشور های سفارشی با استفاده از گزینه Image فرا گرفتید و اکنون به راحتی می‌توانید هر سطحی را در فایل اتوکد با استفاده از یک تصویر هاشور بزنید، همین‌طور یاد گرفتید که طوری تصویر موردنظر را به دستور Superhatch معرفی کنید که هاشور از نقطه دلخواه شما شروع شود و در هاشور های شطرنجی و منظم به مشکل برنخورید.

در بخش دوم به گزینه Block از دستور Superhatch می‌پردازیم، این گزینه به شما اجازه می‌دهد که یک طرح یا الگوی دلخواه را ترسیم کرده و سپس آن را به یک بلوک تبدیل کنید و با استفاده از این دستور بلوک خود را به عنوان الگوی یک هاشور سفارشی به اتوکد معرفی می‌کنید تا در سطح موردنظرتان در فایل جاری درج شود.

فرض بفرمایید می‌خواهید اتاقی از یک پلن آپارتمانی را به صورت سرامیک یا موزاییک هاشور بزنید، قبل از اینکه از دستور Superhatch استفاده کنید ابتدا باید الگوی خود را ترسیم و آماده کنید، به طور مثال یک مربع با ابعاد ۶۰ سانتی‌متر ترسیم و طرح یا الگوی دلخواه خود را در آن ترسیم کنید.

دستور Superhatch برای ترسیم هاشور های سفارشی با استفاده از یک بلوک ساخته شده / قسمت ۲

سپس مربع و طرح داخل آن را به یک بلوک تبدیل نمایید، دستور Superhatch را اجرا کرده و پس از باز شدن پنجره مربوط روی گزینه Block کلیک کنید.

دستور Superhatch برای ترسیم هاشور های سفارشی با استفاده از یک بلوک ساخته شده / قسمت ۲

در پنجره SuperHatch-Insert و در کادر Block نام بلوک ساخته شده را وارد کنید، حال اگر می‌خواهید مختصات نقطه درج، مقیاس بلوکِ منتخب یا زاویه چرخش را تغییر دهید گزینه Specify Parameters on Screen را غیرفعال کرده و این مشخصات را در کادرهای مربوط تایپ کنید.

دستور Superhatch برای ترسیم هاشور های سفارشی با استفاده از یک بلوک ساخته شده / قسمت ۲

نهایتاً در سوأل بعدی اتوکد نقطه درج بلوک را از شما می‌خواهد (همان نقطه‌ای که هنگام ساخت بلوک تعیین کرده‌اید) سعی کنید که نقطه درج را دقیقاً روی گوشه اتاق کلیک کنید تا هاشور موردنظر از یکی از گوشه‌های اتاق شروع شود و یک سرامیک کامل در گوشه درج شود.

  دستور Donut در اتوکد | برای ترسیم حلقه‌‌های توپُر با ضخامت دلخواه

در سه سوأل بعدی اتوکد تغییر مقیاس بلوک را در جهت محور X، در جهت محور Y و زاویه چرخش بلوک را نسبت به محور X از شما می‌پرسد پس از پاسخ به سوأل‌ها باید با تایپ حرف Y و فشردن Enter قابل قبول بودن الگوی درج شده را به اتوکد اعلام کنید (البته اگر از نظر شما اِشکالی در طرح الگو وجود ندارد).

اکنون اتوکد از شما می‌خواهد که محیط بلوک خود را که به رنگ صورتی نمایش می‌دهد با کلیک دو نقطه در دو سر یکی از قطرهای آن بلوک مشخص کنید سپس کلید Enter را فشار دهید و سپس یک نقطه درون سطح مورد نظر برای هاشور کلیک و مجدداً Enter کنید تا هاشور به طور کامل درج شود (حتماً فایل ویدیویی این آموزش را ملاحظه کنید).

دستور Superhatch برای ترسیم هاشور های سفارشی با استفاده از یک بلوک ساخته شده / قسمت ۲

کل مبحث اتوکد دوبعدی همراه با حل تمرین‎های کاربردی در دوره آموزش اتوکد با نام «آموزش دوبُعدی و کاربردی اتوکد، از صفر تا صد (AutoCAD)» تدریس شده است، در صورت تمایل با کلیک بر روی دکمه زیر به صفحه این دوره آموزشی مراجعه و آن را مطالعه کنید.

ضمناً شما دوست عزیز، می‎توانید با خرید کتاب الکترونیکِ (PDF) «آموزش عملی و کاربردی نرم‎افزار اتوکد (AutoCAD)» مرجعی مناسب و با ارزش در زمینه آموزش اتوکد تهیه کرده و با مطالعه آن اشرافی کامل به حوزه اتوکد دوبُعدی داشته باشید، برای مطالعه صفحه این کتاب بر روی دکمه زیر کلیک کنید:

4.7/5 (6 نظر)
4.7/5 (6 نظر)
نوشتهٔ پیشین
سفارشی کردن رابط کاربری اتوکد | از صفر تا صد
نوشتهٔ بعدی
دستور Align در اتوکد | هم‌تراز کردن موضوعات با یکدیگر و اجرای همزمان سه دستور در اتوکد

این مطالب را نیز حتماً بخوانید

10 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سید کیومرث هاشمی
  26-07-1399 02:59

  سلام احتراما وقتی هاشور زده می شود مثلا یک موضوع رنگ می شود چطور میشه موضوعات زیر قسمت رنگ شده رو هم نمایش داد ممنون میشم راهنمایی بفرمایید ممنون

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   دستور draworder رو اجرا بفرمایید و موضوعی که میخواهید نسبت به یک یا چند موضوع دیگر بالاتر یا پایین تر باشد را انتخاب کرده و از گزینه های موجود استفاده نمایید.
   موفق باشید

   پاسخ
 • علی پور
  21-03-1400 08:13

  سلامدر دستور سوپر هچ اگر هچ ها از هم جدا نمایش داده شوند و یکپارچه نباشن علتش چی و چه جوری میشه مشکل دو حل کرد؟؟

  پاسخ
 • سایه
  14-07-1400 17:04

  سلام وقت بخیر -اگر تعداد قطعات زیادی داشته باشیم که هاشور بزنیم سریع ترین راه چی هست به طوریکه هاشور هر قطعه جدا باشه وشکسته هم نباشه

  پاسخ
 • اشکان
  31-03-1402 17:37

  سلام ، اتوکد سیستم من ۲۰۱۸ ، زمانی که روی گزینه سوپر هچ کلیک میکنم هیچ اپشنی باز نمیشه ، و ارور دیالوگ فایل میده ، لطفا راهنمایی کنید. ممنون

  پاسخ
 • الناز
  16-10-1402 16:56

  سلام
  ممنونم از آموزش عالی تون
  مشکل من هم مثل سوال کاربر شماست دقیقا زمانی که سوپرهچ زده میشه داخل فضا پر از بلوک های جداگانه میشه که این امر حجم فایل رو بسیار زیاد می‌کنه.
  در فایل جدید هم امتحان کردم و حتی در یک سیستم جدید اما همون مشکل موجود بود.

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   متاسفانه وقتی از این دستور استفاده میشه دیتابیس فایل بسیار سنگین و اون رو مستعد هنگ میکنه، چاره‌ای نداره.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

enemad-logo