دستور Stretch در اتوکد | برای افزایش یا کاهش طول قسمتی از موضوعات

دستور Stretch در اتوکد

دستور Stretch در اتوکد چه کاربردی دارد؟

از دستور Stretch در اتوکد برای افزایش یا کاهشِ (کشیدگی یا فشردگی) طول قسمتی از موضوعات ترسیم شده، ضمن حفظ پیوستگی با سایر قسمت‌های همان موضوع استفاده می‌شود.

برای اجرای دستور Stretch روش‌های مختلفی وجود دارد که دقیق‌ترین و سریع‌ترین آن‌ها تایپ خلاصه دستورِ S در خط فرمان و Enter کردن است.

01 دستور Stretch در اتوکد- انواع روش‌های اجرای دستور Stretch

پس از اجرای دستور Stretch اعلان‌هایی به صورت ذیل در خط فرمان ظاهر می‌شود که باید با پاسخ به آن‌ها دستور را انجام دهید، یک نگاه کلی به این پیغام‌ها بیندازید تا آموزش آن را آغاز کنیم:

S↲
Select objects:
Specify base point or [Displacement] <Displacement>:
Specify second point or <use first point as displacement>:

موضوعات را انتخاب کنید:
نقطه ابتدای بردار جابه‌جایی را معرفی کنید یا [مقدار جابه‌جایی]:
نقطه انتهایی بردار جابه‌جایی را معرفی کنید یا <استفاده از مختصات نقطه اول به عنوان مقدار جابه‌جایی>:

مهم‌ترین نکته در اجرای صحیحِ دستور Stretch در اتوکد به انتخاب صحیحِ موضوعِ موردنظر شما باز می‌گردد، به عبارتی دیگر انتخاب اشتباه باعث عدم نتیجه‌گیری مطلوب خواهد شد که متأسفانه کاربران زیادی در اجرای دستور Stretch مرتکب آن می‌شوند.

یک نکته بسیار مهم: در دستور Stretch و در انتخاب موضوعات باید با مستطیل انتخابگر، رئوس آن موضوع انتخاب شوند، در غیر‌اینصورت انتخاب شما اشتباه خواهد بود.

یک نکته بسیار مهم: در دستور Stretch باید انتخاب خود را در یک مرحله انجام دهید نه بیشتر، به طور مثال اگر قرار است دو رأس یک شکل را انتخاب کنید باید این دو رأس را در یک مستطیل انتخابگر قرار داده و انتخاب کنید.

اکنون در تصاویر بعدی، انتخاب موضوعات ترسیم شده را در دستور Stretch با توجه به دو نکته فوق به طور کامل شرح می‌دهیم تا شما هیچ مسئله‌ای در این مورد نداشته باشید.

02 دستور Stretch در اتوکد- انواع روش‌های انتخاب موضوعات برای دستور Stretch

در تصویر بالا به مستطیل شماره ۱ توجه کنید می‌خواهیم رأس B را به اندازه دلخواه به سمت راست جابه‌جا کرده و طول ضلع AB را افزایش دهیم، پس از اجرای دستور و در مقابل اعلان :Select Objects باید فقط مانند تصویر، رأس B را داخل مستطیل انتخابگر قرار داده و انتخاب کنید، سپس Enter کنید.

اکنون در مقابل پیغام :Specify base point یک نقطه را به عنوان نقطه مبنا در صفحه کلیک کرده و بعد با وضعیت Ortho روشن (F8) ماوس را به سمت راست هدایت کنید.

  دستور Divide در اتوکد | تقسیم موضوعات به تعداد دلخواه و با فواصل مساوی

در مقابل پیغام :Specify second point نقطه دومِ بردار جابه‌جایی را کلیک کرده یا در این تمرین، مقداری را که می‌خواهید به طول ضلع AB اضافه شود تایپ و Enter کنید تا دستور خاتمه یابد.

یک نکته بسیار مهم: اگر دقیقاً نمی‌دانید «بردار جابه‌جایی» چیست به مطلب «آموزش دستور Copy» مراجعه کنید.

در مستطیل شماره ۲ می‌خواهیم طول آن را به اندازه دلخواه افزایش دهیم، پس از اجرای دستور Stretch باید با مستطیل انتخابگر رئوس B و C یا رئوس A و D را انتخاب کنید.

اگر رئوس B و C انتخاب شوند پس از Enter کردن و معرفی نقطه مبنا باید ماوس را به سمت راست هدایت کرده و مقداری را که می‌خواهیم به طول مستطیل اضافه شود وارد و Enter کنید.

اگر رئوس A و D انتخاب شوند پس از Enter کردن و معرفی نقطه مبنا باید ماوس را به سمت چپ هدایت کرده و مقداری را که می‌خواهیم به طول مستطیل اضافه شود وارد و Enter کنید.

03 دستور Stretch در اتوکد- انواع روش‌های انتخاب موضوعات برای دستور Stretch

در تصاویر بالا به مستطیل ۳ توجه کنید، این مستطیل را نسبت به خط افق کمی چرخانده‌ایم تا بتوانیم سه رأس B ،A و C را در یک مرحله انتخاب کنیم، سپس Enter کرده و پس از کلیکِ یک نقطه به عنوان نقطه پایه ماوس را به سمت راست هدایت می‌کنیم، همان‌طور که در تصویر مشخص است به غیر از رأس D سایر رئوس مستطیل به سمت راست جابه‌جا می‌شوند.

یک نکته بسیار مهم: اگر در دستور Stretch به جای قسمتی از یک موضوع همه آن را انتخاب کنید کل آن موضوع جابه‌جا می‌شود، مثل این است که دستور Move را اجرا کرده‌اید.

در مستطیل شماره ۴ نکته بالا صدق می‌کند یعنی همان‌طور که در تصویر مشخص است کل مستطیل در پنجره انتخابگر قرار گرفته است، در نتیجه با جابه‌جایی ماوس کل مستطیل نیز جابه‌جا خواهد شد.

در تمرین بعدی مطابق تصویر زیر می‌خواهیم طول مستطیل را از ۱۰ به ۱۵ افزایش دهیم:

04 دستور Stretch در اتوکد- افزایش طول یک مستطیل

ابتدا دستور Stretch را اجرا کرده و مانند تصویر زیر دو رأس سمت راستِ مستطیل را با هم انتخاب کنید سپس Enter کرده و نقطه‌ای را به عنوان نقطه اول بردار جابه‌جایی (نقطه مبنا) کلیک کنید، وضعیت Ortho را روشن کرده و ماوس را به سمت راست هدایت کنید، مقدار ۵ را تایپ و Enter کنید تا دستور خاتمه یابد.

  سفارشی کردن رابط کاربری اتوکد | از صفر تا صد
05 دستور Stretch در اتوکد- انتخاب رئوس سمت راست مستطیل
06 دستور Stretch در اتوکد- نتیجه مطلوب

در تمرین بعدی می‌خواهیم ابعاد این مستطیل قبل را از ۵×۱۵ تبدیل به ۵×۷ کنیم، ابتدا دستور Stretch را اجرا کرده و دو رأس سمت راست یا چپِ مستطیل را با هم انتخاب کنید (در این تمرین دو رأس سمت چپ انتخاب شده است) سپس Enter کنید.

07 دستور Stretch در اتوکد- انتخاب رئوس سمت چپ مستطیل

اکنون نقطه‌ای را به عنوان نقطه اول بردار جابه‌جایی کلیک کنید، وضعیت Ortho را روشن کرده و ماوس را به سمت راست هدایت کنید، عدد ۸ یعنی مقداری را که می‌خواهیم از طول مستطیل کم شود را تایپ و Enter کنید تا دستور خاتمه یابد.

08 دستور Stretch در اتوکد- نتیجه مطلوب

اگر بخواهیم طول یک پاره‌خط را کاهش یا افزایش دهیم مطابق تصویر زیر باید پس از اجرای دستور Stretch یکی از دو سر آن را داخل مستطیل انتخابگر قراردهید و بعد دستور را ادامه دهید.

09 دستور Stretch در اتوکد- نحوه انتخاب یک پاره‌خط در دستور Stretch

در مورد کمان هم نکته فوق صدق می‌کند یعنی برای کاهش یا افزایش طول یک کمان با استفاده از دستور Stretch در اتوکد، باید یکی از دو سر کمان را در مستطیل انتخابگر قرار دهید.

10 دستور Stretch در اتوکد- نحوه انتخاب کمان برای اجرای دستور Stretch

کل مبحث اتوکد دوبعدی همراه با حل تمرین‌‎های کاربردی در دوره آموزش اتوکد با نام «آموزش دوبُعدی و کاربردی اتوکد، از صفر تا صد (AutoCAD)» تدریس شده است، در صورت تمایل با کلیک بر روی دکمه زیر به صفحه این دوره آموزشی مراجعه و آن را مطالعه کنید.

4.7/5 (7 نظر)
4.7/5 (7 نظر)
نوشتهٔ پیشین
دستور Units در اتوکد | برای ویرایشِ نمایش و تغییر واحد ترسیم فایل
نوشتهٔ بعدی
دستور Rotate در اتوکد | برای چرخش موضوعات ترسیمی حول یک نقطه

این مطالب را نیز حتماً بخوانید

12 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

enemad-logo