آموزش نصب اتوکد 2020 و فعال‌سازی آن | جلوگیری از تخریب فایل راه ‎اندازِ اتوکد

24 آموزش نصب اتوکد-

آموزش نصب اتوکد به چه صورت است؟

آموزش نصب اتوکد بسیار ساده ولی همراه با نکات و جزئیاتی است که در صورت اجرای صحیح آن‎ها بعد از نصب دچار مشکلِ از کار افتادنِ نرم‎‌افزار نخواهید شد، به همین دلیل در یک نوشته مفصل و به دو صورتِ متنِ همراه با تصویر و فیلم ویدیویی آن را به شما آموزش خواهیم داد.

نصب اتوکد نیز تقریباً مانند نصب سایر نرم‌افزارهای مورد نیازتان می‌باشد، ابتدا باید فایل خامِ قابل نصب اتوکد را تهیه کرده باشید، برای این کار یا باید DVD آن را در اختیار داشته باشید و یا از سایت‌های ایرانی فایل قابل نصب را به همراه فایل‌‎های فعال‌‌ساز (Kegen) دانلود کنید.

01 آموزش نصب اتوکد- ابتدا فایل Setup را پیدا کنید

روی آن کلیک راست کرده و بعد روی گزینه Run as administrator کلیک کنید.

02 آموزش نصب اتوکد- روی فایل Setup کلیک راست کرده و بعد روی گزینه Run as administrator کلیک کنید

در پنجره‌ای که ظاهر می‌شود ابتدا سیستم شما مورد بررسی قرار می‌گیرد که آیا این نسخه از اتوکد روی آن قابل نصب هست یا خیر؟

03 آموزش نصب اتوکد- سیستم شما مورد بررسی قرار می‌گیرد که آیا این نسخه از اتوکد روی آن قابل نصب هست یا خیر؟

و اگر مشکلی وجود نداشته باشد پنجره بعدی ظاهر می‎شود تا شما روی دکمه Install کلیک کنید.

04 آموزش نصب اتوکد- اکنون روی دکمه Install کلیک کنید

در پنجره بعدی گزینه I Accept را انتخاب و سپس روی دکمه Next کلیک کنید.

05 آموزش نصب اتوکد- گزینه I Accept را انتخاب و سپس روی دکمه Next کلیک کنید

در صفحه بعد می‎توانید بدون هیچ تغییری در آدرسِ نصب روی دکمه Install کلیک کنید ولی در صورت تمایل از طریق کادر Installation Path یا دکمه Browse آدرس نصب را تغییر داده و بعد روی دکمه Install کلیک کنید.

06 آموزش نصب اتوکد- در صورت تمایل از طریق کادر Installation Path یا دکمه Browse آدرس نصب را تغییر داده و بعد روی دکمه Install کلیک کنید

اکنون بسته به قدرت سخت‌افزاریِ کامپیوتر شما مثل سرعت هارد و سی پی یو و مقدار رَم، نصب آن بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول می‎کشه.

گاهی وقت‌‌‎ها و در حین نصب، پنجره‎‌ای به نام File In Use ‎ باز می‌‌شود و به شما هشدار می‌دهد که باز بودن برخی برنامه‌‎‌ها در کامپیوتر شما ممکن است برای نصب اتوکد مشکل‌‌ساز باشد و بهتر است آن‌ها را ببندید، در صورت انجام یا عدم انجام این کار با کلیک بر روی دکمه Ignore می‌‌توانید به ادامه نصب آن بپردازید.

07 آموزش نصب اتوکد- گاهی وقت‎ها و در حین نصب، پنجره‎ای به نام File In Use ‎ باز می‌شود و به شما هشدار می‌دهد که باز بودن برخی برنامه‎ها در کامپیوتر شما ممکن است برای نصب اتوکد مشکل‌ساز باشد

پس از پایان نصب، اتوکد در صفحه‌ای اتمام این فرآیند را نمایش می‌دهد، اگر همه پروسه نصب صحیح باشد اجزای نصب را با یک تیک سبز رنگ در سمت چپ آن‌ها مشاهده خواهید کرد، روی دکمه Finish کلیک کنید.

  دستور Donut در اتوکد | برای ترسیم حلقه‌‌های توپُر با ضخامت دلخواه
08 آموزش نصب اتوکد- اگر همه پروسه نصب صحیح باشد اجزای نصب را با یک تیک سبز رنگ در سمت چپ آن‌ها مشاهده خواهید کرد

در انتهای آموزش نصب اتوکد باید بدانید که در نهایت ممکن است از شما خواسته شود که سیستم خود را Restart کنید، با کلیک بر روی دکمه Yes این کار انجام می‎شود.

09 آموزش نصب اتوکد- در نهایت ممکن است از شما خواسته شود که سیستم خود را Restart کنید، با کلیک بر روی دکمه Yes این کار انجام می‎شود

اما با انتهای آموزش نصب اتوکد به مرحله فعال‌سازیِ آن می‌رسیم، اگر این کار را به درستی انجام ندهید بعد از گذشت ۳۰ روز (یک ماه) نرم‌افزار از کار افتاده و دیگر قابل استفاده نخواهد بود، البته این مورد برای نرم‌افزارهایی است که به طور رسمی خریداری نشده‌اند و از نسخه کِرَک شده استفاده می‌کنید، حدود ۹۹٪ از نرم‌افزارهای مورد استفاده در ایران کرک شده هستند.

ابتدا اتوکد را باز کنید، اگر از نسخه‌های قبلی اتوکد به صورت نصب شده در روی سیستم عامل خود داشته باشید پنجره‌ای به نام Migrate Custom Settings باز شده و از شما می‌خواهد در صورت تمایل تنظیمات سفارشی شده نسخه قبل را به نسخه جدید منتقل کنید.

 اگر یک کاربر جدید در اتوکد هستید روی دکمه Clear All کلیک کنید تا هیچ تنظیمی از نسخه قبل به نسخه جدید منتقل نشود، در غیر این صورت موارد دلخواه را انتخاب و سپس روی دکمه‌‎ای که آیکن تیک دارد کلیک کنید.

10 آموزش نصب اتوکد- اگر از نسخه‌های قبلی اتوکد به صورت نصب شده در روی سیستم عامل خود داشته باشید پنجره‌ای به نام Migrate Custom Settings باز شده و از شما می‌خواهد در صورت تمایل تنظیمات سفارشی شده نسخه قبل را به نسخه جدید منتقل کنید

قبل از این که اتوکد برای اولین بار باز شود پنجره‌ای به نام Let’s Get Started ظاهر می‌شود که باید روی عبارت enter serial number کلیک کنید.

11 آموزش نصب اتوکد- قبل از این که اتوکد برای اولین بار باز شود پنجره‌ای به نام Let’s Get Started ظاهر می‌شود

در پنجره جدید روی دکمه I Agree کلیک کنید.

12 آموزش نصب اتوکد- در پنجره جدید روی دکمه I Agree کلیک کنید

در صفحه بعد روی دکمه Activate کلیک کنید.

13 آموزش نصب اتوکد- در این صفحه روی دکمه Activate کلیک کنید

در پنجره بعد شما باید کادرهای مربوط به Serial Number و Product Key را با استفاده از اطلاعاتی که در فایل‌های خامِ دانلود شده وجود دارد پر کنید و سپس روی دکمه Next کلیک کنید، معمولاً این کدها به صورت زیر می‎باشد:

اعدادِ مربوط به کادر سریال در هنگام نصب اتوکد:

در کادرِ اول Serial Number از سمت چپ ابتدا 666 و در کادر بعدی 69696969 را وارد کنید.
در کادر Product Key نیز این کد را وارد نمایید:  001L1

14 آموزش نصب اتوکد- اعداد مربوط به کادر سریال را وارد کنید

در صفحه بعد گزینه Request an activation code را انتخاب و روی دکمه Next کلیک کنید.

15 آموزش نصب اتوکد- در این صفحه گزینه Request an activation code را انتخاب و روی دکمه Next کلیک کنید

در پنجره بعدی مقدار یا کاراکترهای مربوط به Request code را کپی کرده و روی دکمه Close کلیک کنید.

16 آموزش نصب اتوکد- در این پنجره مقدار یا کاراکترهای مربوط به Request code را کپی کرده و روی دکمه Close کلیک کنید

در دو صفحه بعدی ابتدا روی دکمه Activate کلیک کنید و بعد دوباره Serial Number و Product Key را وارد کرده و روی دکمه Next کلیک کنید، در پنجره بعد گزینه I have an activation code را انتخاب کنید تا کادرهای خالیِ مربوط به این گزینه باز شوند.

  متغیر سیستم Mirrhatch در اتوکد | ایجاد کپی کاملاً متقارن از هاشورها در اتوکد
17 آموزش نصب اتوکد- activation code را به دست آورید و در کادرها کپی کنید

برای این که activation code را به دست آورید و وارد کادرهای تصویر قبل کنید به این صورت عمل نمایید، در فایل‌های دانلود شده برای اتوکدِ خام، دنبال پوشه Kegen بگردید و وارد آن شوید، سپس روی فایل اصلیِ Kegen کلیک راست کرده و روی گزینه Run as administrative کلیک کنید.

18 آموزش نصب اتوکد- برای این که activation code را به دست آورید باید از فایل Kegen استفاده کنید

بعد از باز شدن پنجره Kegen، ابتدا روی دکمه Patch کلیک کنید تا پنجره‌ای جدید برای عبارت Successfully Patched! را مشاهده کنید.

19 آموزش نصب اتوکد- بعد از باز شدن پنجره Kegen، ابتدا روی دکمه Patch کلیک کنید تا پنجره‌ای جدید برای عبارت Successfully Patched را مشاهده کنید

حالا مقدار Request code را که قبلاً به دست آورده‌اید کپی کرده و در کادر Request مربوط به پنجره Kegen درج کنید.

20 آموزش نصب اتوکد- حالا مقدار Request code را که قبلاً به دست آورده‌اید کپی کرده و در کادر Request مربوط به پنجره Kegen درج کنید

اکنون کافی است روی دکمه Generate کلیک کنید تا در کادر Activation کد فعال‌سازی به شما داده شود.

21 آموزش نصب اتوکد- اکنون کافی است روی دکمه Generate کلیک کنید تا در کادر Activation کد فعال‌سازی به شما داده شود

حالا Activation code را با کلیدهای ترکیبی Ctrl+C از پنجره Kegen کپی کرده و در کادر مربوط به آن درج می‌کنیم، برای این کار یک کلیک در کادر شماره ۱ انجام داده و کلیدهای ترکیبی Ctrl+V را بگیرید.

22 آموزش نصب اتوکد- حالا Activation code را با کلیدهای ترکیبی Ctrl+C از پنجره Kegen کپی کرده و در کادر مربوط به آن درج می‌کنیم

با کلیک بر روی دکمه Next صفحه بعدی که نشان دهنده خاتمه عملیات فعال‌سازی یا Activate کردن اتوکد هست برای شما ظاهر می‌شود و می‌بینید که تیک قرمز رنگ به تیک سبز تبدیل شده است، با کلیک بر روی Finish اتوکد ۲۰۲۰ برای اولین بار باز می‌شود.

23 آموزش نصب اتوکد- فعال سازی انجام شده و تیک قرمز رنگ به تیک سبز تبدیل شده است

حتماً به فایل ویدیوییِ آموزش نصب اتوکد در انتهای این مطلب توجه بفرمایید تا علاوه بر تشریح موارد فوق، نحوه قرار دادن فایل راه‌اندازِ اتوکد در فایروال ویندوز (Firewall) را بیاموزید، زیرا در صورت عدم انجامِ ترفند آخر باز هم اتوکد به سرور شرکت اتودسک (Autodesk) وصل شده و موجب تخریب آن و در نتیجه از کار افتادن نرم‌افزار می‌شود.

کل مبحث اتوکد دوبعدی همراه با حل تمرین‎های کاربردی در دوره آموزش اتوکد با نام «آموزش دوبُعدی و کاربردی اتوکد، از صفر تا صد (AutoCAD )» تدریس شده است، در صورت تمایل با کلیک بر روی دکمه زیر به صفحه این دوره آموزشی مراجعه و آن را مطالعه کنید.

ضمناً شما دوست عزیز، می‎توانید با خرید کتاب الکترونیکِ (PDF) «آموزش عملی و کاربردی نرم‎افزار اتوکد (AutoCAD )» مرجعی مناسب و با ارزش در زمینه آموزش اتوکد تهیه کرده و با مطالعه آن اشرافی کامل به حوزه اتوکد دوبُعدی داشته باشید، برای مطالعه صفحه این کتاب بر روی دکمه زیر کلیک کنید:

  دستور Rotate در اتوکد | برای چرخش موضوعات ترسیمی حول یک نقطه
4.6/5 ( 13 نظر )
نوشتهٔ پیشین
Reset Settings در اتوکد | نحوه ریست کردن و بازگشت به تنظیمات اولیه اتوکد
نوشتهٔ بعدی
متغیر سیستم Mirrtext | ایجاد کپیِ قرینه از متون تایپ شده در اتوکد

این مطالب را نیز حتماً بخوانید

18 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام وقتتون بخیر من یکبار نرم افزار رو نصب کردم اما کرک نکردم و از روز های رایگانش استفاده میکردم.هنوز ۱۹ روز از روز های رایگانش باقی مونده بود که نرم افزار رو پاک کردم الان که میخوام دوباره نصبش کنم نصب نمیشه و فیلد میشه.ممنون میشم راهنماییم کنین

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   با یک نرم‌افزار مخصوص مثل Iobit Uninstaller اتوکد رو Uninstall کنید، مجدداً اقدام به نصب کنید. اگر اشکال رفع نشد سعی کنید پوشه نصب AutoCAD رو در درایوی که قبلاً نصب کرده بودید حذف و اونو دوباره نصب کنید و در صورت عدم رفع مشکل باید مجدداً ویندوز نصب کنید.

   پاسخ
   • عالییی توضیح دادید واقعااا کمکم کرد مچکرم

    پاسخ
   • سلام فایل kegen در لپ تاپم باز نمیشه .یه ارور میده. Run as adminster میکنم باز نمیشه.چیکار کنم؟

    پاسخ
    • سلام، وقت بخیر
     اگر از سایتی فایل های خام اتوکد را دانلود کرده اید دوباره به آن مراجعه و مجدداً فایل Kegen را دانلود کرده و استفاده کنید.
     اگر DVD اتوکد را خریداری و فایل های خام اتوکد را در کامپیوتر خود کپی کرده و بعد نصب کرده اید مجدداً آن را از روی همان DVD اجرا کنید.
     در نهایت اگر باز هم مشکل پابرجا بود از منبع دیگری فایل اتوکد را دانلود یا خریداری نمایید.

     پاسخ
 • سلام خیلی ممنون

  پاسخ
 • blank
  امیرحسین میرزائی
  07-04-2020 20:03

  با سلام.
  من ویندوزم ۱۰ پرو ۲۰۱۹ هست.آیا اتوکد ۲۰۲۰ روی این ویندوز نصب میشه؟مشکلی نداره؟

  پاسخ
 • blank
  حسین زاده
  24-05-2020 20:58

  سلام خسته نباشین من اتوکد ۲۰۲۰ رو نصب کردم کرک نمیشه

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   اگر DVD اتوکدتون معتبره یا از وبسایت معتبری دانلودش کردید دقیقاً مثل آموزش وبسایت انجام بدید، اگر باز هم مشکل داشتید، یک اتوکد دیگه (از یک سایت یا شرکت دیگه) را امتحان کنید.
   در آخر اگر باز هم جواب نگرفتید باید ویندوزتون رو دوباره نصب کنید.
   موفق باشید

   پاسخ
 • blank
  مهران
  27-05-2020 16:25

  سلام دوست عزیز
  من میخواستم اتوکد 2021 رو نصب کنم. قبلا هم اتوکد 2020 روش نصب بوده. به طور کامل پاکش کردم اما موقع نصب جای چند تا تیک سبز تیک قرمز میزنه ایرادش از چیه؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   امکان داره به درستی نسخه قبلی رو Uninstall نکرده باشید، با یک نرم‌افزار حرفه‌ای مثل Iobit Uninstaller کلیه نسخه‌های موجود رو حذف کرده و بعد به درستی و بر اساس آموزش نسخه ۲۰۲۱ را نصب نمایید.
   اگر همه کارها را بر طبق اصول انجام دادید و این مشکل باقی ماند راهی جز تعویض ویندوز نیست.
   موفق باشید

   پاسخ
 • بسیار عالی. ممنون که وقت میگذارید.

  پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر
  اتوکد 2021 و روی ویندوز 10 (64) میخوام نصب کنم ولی نمیشه، ورژن 64 هم دانلود کردم، ممنون میشم دلیل این مسئله رو بهم بگید.
  پیغام ارور هم اینطوریه: (you cannot install this product in the current operating system
  please read the system requirements for details)

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   این مشکل دلایل زیادی می‌تونه داشته باشه ولی مهمترین اون‌ها تفاوت معماری اتوکد با ویندوزتون هست که هر دو باید یا 32 یا 64 بیت باشن، این مورد رو دوباره بررسی بفرمایید.
   مورد مهم بعدی هم عدم ساپورت سخت‌افزاری سیستم شماست (سخت‌افزار ضعیف) که باعث عدم نصب نرم‌فزار میشه.
   موفق باشید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست

"هدیه‌ای باورنکردنی برای شما"

شما حدود ۳ دقیقه در حال مطالعه "نحوه نصب و فعال‌سازیِ اتوکد" بوده‌اید، اگر جزو افراد خاص و علاقمند به تهیه دوره ویدیوییِ "آموزش اتوکد دوبُعدی از صفر تا صد با ضمانتِ اثربخشیِ ۱۰۰٪ و بازگشت پول" هستید، فقط برای یک بار می‌توانید از کد تخفیفِ ویژه ۲۵٪ زیر استفاده کنید.
 اگر صفحه را ببندید این کوپنِ ۲۵٪ دیگر هرگز به شما نمایش داده نخواهد شد!!

کد تخفیف: install-25
می‌خواهم همین الان خرید کنم
blank>
close-link